NATO’nun yeni Genel Sekreteri olarak Hollanda Başbakanı Mark Rutte atandı. Jens Stoltenberg, halefi Rutte’yi 'gerçek Transatlantikçi, güçlü lider ve uzlaşı kurucu' olarak övdü. Stoltenberg, 'NATO’yu emin ellere bıraktığımı biliyorum' diyerek Rutte’ye olan güvenini ifade etti.

Tayland'da Lüks Otelde Ölü Bulunan 6 Turistin Bardaklarında Siyanüre Rastlandı Tayland'da Lüks Otelde Ölü Bulunan 6 Turistin Bardaklarında Siyanüre Rastlandı

Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği için bloğun 32 üyesinin tamamının onayını aldı. Rutte, 'Trump’a fısıldayan adam', 'Teflon Mark' ve 'Bay Hayır' olarak biliniyor ve liderlerle kurduğu iyi ilişkilerle tanınıyor.

9-11 Temmuz’da yeni genel sekreter olarak tanıtılması bekleniyor

Rutte’nin, 9-11 Temmuz’da yapılan NATO Liderler Zirvesi’nde yeni genel sekreter olarak tanıtılması bekleniyor. NATO’nun internet sitesinden yapılan duyuruda, “26 Haziran 2024 Çarşamba günü Kuzey Atlantik Konseyi, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi Jens Stoltenberg’in yerine NATO’nun bir sonraki Genel Sekreteri olarak atamaya karar verdi” denildi.

1 Ekim 2024 tarihinde Jens Stoltenberg’den görevi devralacak

Rutte, 1 Ekim 2024 tarihinde Jens Stoltenberg’den görevi devralacak. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in adaylıktan çekilmesiyle Rutte’nin görevi devralacağı kesinleşti.

'Büyük bir onur'

Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “NATO Genel Sekreteri olarak atanmak büyük bir onur” ifadesini kullandı. İttifakın, kolektif güvenliğin temel taşı olduğunu ve öyle kalacağını vurgulayan Rutte, “Bu organizasyona liderlik etmek hafife almadığım bir sorumluluk” dedi.

Türkiye’nin Desteği ve Erdoğan ile Görüşme

Rutte, 26 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Türkiye, NATO Genel Sekreterliği için Rutte’yi desteklediğini ittifak üyelerine bildirmişti. Rutte, Türkiye’nin NATO’da çok önemli bir müttefik olduğunu ve ABD’nin ardından NATO bünyesindeki en büyük ikinci askeri gücü temsil ettiğini belirtti.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR