Casper VIA A40: Yapay zeka destekli kameralarla yüksek kaliteli görüntüler Casper VIA A40: Yapay zeka destekli kameralarla yüksek kaliteli görüntüler

Donanımhaber haberine göre, NASA, Artemis programı kapsamında Ay'a gerçekleştirilen Artemis 1 misyonunun başarıyla tamamlanmasının ardından, Orion uzay aracının Dünya'ya dönüş yolculuğunu detaylı bir video ile paylaştı. Videoda, Orion aracının saatte neredeyse 40 bin kilometre hızla Dünya'ya dönüş sürecinde görsel ve işitsel deneyimleri görülebiliyor. Artemis programı, astronotları Dünya'dan Ay'a ve geri getirmeyi amaçlayan bir uzay keşif programıdır.

NASA Ay gemisindeyken neler görebilirsiniz?

Artemis 1 misyonunun başarısının ardından Artemis 2'nin planlanan kalkışına bir yıl kala, NASA ekibi tarihi yolculukları için hazırlıklarını sürdürüyor. Artemis programı, her aşamada yeni kilometre taşları belirleyerek astronotların uzaya güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamayı hedefliyor. Artemis 1'de mürettebatsız bir Orion aracı Ay çevresinde uçarken, Artemis 2'de mürettebatlı bir uçuş gerçekleştirilecek.

Videonun 25 dakikalık süresinde Orion uzay aracının atmosfere giriş anları, gelişmiş manevraları, ısı kalkanının performansı ve astronotların Dünya'ya dönüş sırasındaki deneyimleri detaylı bir şekilde görüntüleniyor. Bu görsel kayıtlar, NASA'nın uzay keşif programındaki önemli bir adımı daha şeffaf bir şekilde paylaşma çabasının bir parçasıdır.

NASA Ay gemisindeyken neler görebilirsiniz?

Videoda atmosfer girişi sırasında kullanılan 'atlama' manevrası, ısı kalkanının performansı, atmosferdeki yanma ve yoğun sesler açıkça görülüp duyulabilir. Orion aracının atmosfere girişini optimize etmek için gerçekleştirdiği keskin yön değişiklikleri ve iniş sırasındaki hassas manevralar izleyicilere etkileyici bir deneyim sunuyor. NASA'nın Artemis programı, uzay keşifleri ve insanlı uzay seyahatleri için önemli bir adım olmaya devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ