Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 41 ilde, Jandarma Genel Komutanlığı'nın da 12 ilde düzenlediği "Narkoçelik-9" operasyonları, uyuşturucu madde imalatçılarına, satıcılarına ve sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirildi.

Toplamda 1 ton 43 kg uyuşturucu madde ve 387 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Operasyonlar kapsamında 434 zehir taciri ve sokak satıcısı yakalandı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan Açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda operasyonun detaylarını aktardı. Bakan Yerlikaya, uyuşturucu satıcılarının gençleri ve toplumu zehirlemesine izin verilmeyeceğini vurgulayarak, operasyonların kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Diyarbakır'da Bunalımda Olan Kadın Kendini 14. Kattan Atarak İnt*har Etti Diyarbakır'da Bunalımda Olan Kadın Kendini 14. Kattan Atarak İnt*har Etti

Operasyonun Detayları

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde, 41 ilde gerçekleştirilen operasyonlara toplamda 565 ekip, bin 602 personel ve 28 narkotik dedektör köpeği katıldı. Operasyonlar İzmir, Samsun, Şanlıurfa, Ankara, Şırnak, Tekirdağ, Malatya, Isparta, Sakarya, Gaziantep, Antalya, Balıkesir, Bursa, Adana, Konya, Mersin, Kocaeli, Diyarbakır, Kırşehir, Kahramanmaraş, Denizli, Osmaniye, Van, İstanbul, Aksaray, Aydın, Batman, Muğla, Afyonkarahisar, Kayseri, Eskişehir, Ordu, Adıyaman, Erzincan, Karaman, Kırklareli, Amasya, Hatay, Kütahya, Rize ve Zonguldak'ta gerçekleştirildi.

Operasyonlar neticesinde çeşitli illerde ele geçirilen uyuşturucu miktarları ve yakalanan zehir tacirleri şu şekilde:

  • İstanbul'da 65 kg skunk, 131 kg metamfetamin ve 199 bin 370 adet uyuşturucu hap ele geçirilirken, 7 sokak satıcısı yakalandı.
  • Sakarya'da 176 kg skunk, 62 kg bonzai ve 2,5 kg esrar ele geçirilirken, 14 sokak satıcısı yakalandı.
  • İzmir'de ise 26 kg esrar ele geçirildi ve 1 zehir taciri yakalandı.

Diğer illerde de benzer şekilde operasyonlar gerçekleştirilerek uyuşturucu madde ve sokak satıcılarına yönelik mücadele sürdürüldü.

Jandarma Operasyonunda Ele Geçirilenler

Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Jandarma Komutanlıklarınca gerçekleştirilen operasyonlarda da önemli başarılar elde edildi. Antalya, İstanbul, Hakkari, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Batman, Van, Adana, Samsun ve Çanakkale'de gerçekleştirilen operasyonlarda toplamda 22 kg 150 gr metamfetamin, 10 kg eroin, 1 kg kubar esrar, eroin, sentetik hap ve kök kenevir gibi maddeler ele geçirildi.

Operasyonlar kapsamında çok sayıda sokak satıcısı ve zehir taciri de yakalandı.

Tebrikler ve Dua

Operasyonlarda görev alan polis ve jandarma ekipleri büyük bir başarıya imza attı. Bu kapsamda kahraman güvenlik güçlerimizi tebrik ediyor, milletimizin dua ve desteklerinin kendileriyle olduğunu belirtiyoruz.

Kaynak: İHA