Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ülke genelinde müzekart kullanımına getirdiği kısıtlama kapsamında kart sahibi kişilerin ören yerlerine girişini aynı kartla 2 olacak şekilde sınırlandırdı. Turizm ve tarihe pencere açan Antalya’da ören alanlarına müzekartla bir yıl içinde sınırsız giriş hakkının sınırlandırılmasına yönelik konuşan Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçınkaya, bu uygulamanın tarihi dokunun korunması ve yığılmanın önüne geçilmesi için gerçekleştirildiğini belirtti.

¨ANTİK KENTİ KORUNUYOR¨

Antalya’nın gözde tarihi noktalarından olan Phaselis, Olimpos, Patara gibi denizle bütün olan antik kentlere yapılan ziyaretlerde aşırı yığılma olması ve koruma kullanma dengesinin bozulmasının önüne geçilebilmesi için müzekarta sınırlandırma getirildiğini belirten ARO Başkanı Mustafa Yalçınkaya, ¨Özellikle bu üç antik kentte hafta sonu daha fazla olmak üzere bir insan yoğunluğu oluşuyor. Bu yoğunluk sonucunda koruma kullanma dengesi de bozulabiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bunun önüne geçebilmek için bir sınırlandırma getirdi. Bu sınırlandırma çerçevesinde hem tarihi dokunun korunması hem de çevrenin sağlıklı ve temiz tutulması amaçlanıyor¨ diyerek sınırlandırmanın amacını belirtti.

Altın fiyatları düşüşte! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 18 Temmuz 2024 Perşembe Altın fiyatları düşüşte! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 18 Temmuz 2024 Perşembe

Antalya Antik Kentler

GELİRLER İNCELENDİ KISITLAMA GELDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müze ve ören yerlerinden alınan gelirleri kontrol ettiğini aktaran Yalçınkaya, ¨Bu kontrol sonucunda yeni bir gelir planlaması oluşturdu. Bu uygulamanın uzun süre devam edeceğini öngörüyorum. Çünkü bakanlık bu bölgede bir koruma kullanma dengesi oluşturmaya çalışıyor. Ören ve müze gelirleri incelendiğinde, bir müzekartın 60 TL olduğu görülüyor ve bu kartla sınırsız giriş çıkış gerçekleşiyor. Bu da artık popüler oldu ve sonucunda yığılmalar gerçekleşti. Bakanlık da bu gelirlerin yaşanan yığılmaları tolere etmediğini belirtiyor. Bu gerekçeyle de böyle bir planlamaya gidildi¨ şeklinde yorumladı. Bu uygulamanın rehberler odasına olacak yansımalarına yönelik öngörüde bulunan Yalçınkaya, ¨İç turizmde hareketlilik hala yaşanıyor. Bunun sonucunda tur maliyetlerinde bir artış olabileceğini söyleyebilirim¨ diyerek sözlerini sürdürdü.

¨HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNE GEÇİLECEK¨

Ören yerlerinde turizm yoğunluğunun çok fazla olduğunu ve bu noktalarda haksız kazanç elde etmeye çalışan korsan rehberlerin olduğunu belirten Yalçınkaya, ¨Korsan bir rehber, aldığı müzekartla defalarca aynı antik kente giriyor. Girdiği kentte turistlere rehberlik ederek haksız kazanç kapısı oluşturuyor. Bu duruma kendim bizzat şahit oldum. Bu uygulamanın haksız kazancın da önüne geçeceğine inanıyorum¨ diyerek sözlerini noktaladı. Bu uygulama kapsamında haksız kazanç elde etmek için korsan rehberlik yapmanın önüne geçilirken, antik kentlere ziyaret etme amaçlı giden kart kullanıcılarının mağduriyeti ‘Kurunun yanında yaş da yandı’ şeklinde yorumlandı.

Muhabir: Dilan ANDIÇ