O Ülke Erken Seçime Gidiyor! Başbakan Tarih Verdi Dünyanın Gündemine Oturdu O Ülke Erken Seçime Gidiyor! Başbakan Tarih Verdi Dünyanın Gündemine Oturdu

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, son günlerde Ankara Emniyeti'nde yaşanan gelişmelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını sert bir şekilde eleştirdi. Adıgüzel, Erdoğan'ın bu gelişmeleri "bürokratik vesayet" olarak tanımlamasını ve "kukla", "kuklacı" ve "oyun yazarı" gibi ifadelerle atıfta bulunmasını hatırlatarak, bu açıklamaların ardında yatan gerçekleri sorguladı.

Adıgüzel, "Kukla kim? Kuklacı kim? Oyun yazarı kim?" diyerek, halkın ve milletin bu soruların cevaplarını merak ettiğini ifade etti. Ayrıca, siyasi arenada yaşanan bu tür mesajlaşmaların devlet aklıyla örtüşmediğini ve toplumun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

"Süreçte Doğru Bilgilendirme Şart"

Adıgüzel, devamında sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi ve milletin doğru bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ankara Emniyeti'ndeki gelişmelerin, devletin ve hükümetin doğru bilgilendirme yapmasıyla daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebileceğini belirtti. Ayrıca, şeffaf bir süreçle toplumun güveninin kazanılacağını ifade etti.

Adıgüzel: "Fındık Rekoltesi Tahminleri Gerçeklerle Uyuşmuyor"

Adıgüzel, ayrıca Fındık İhracatçıları Birliği'nin açıkladığı fındık rekoltesi tahminlerini de değerlendirdi. Tahminlerin gerçeklerle örtüşmediğini belirten Adıgüzel, hem yurt içinde hem de yurt dışında rekoltenin şişirildiğini savundu. Özellikle, bazı ülkelerin rekolte tahminlerinin abartılı olduğunu ve bu durumun fındık fiyatlarını olumsuz etkilediğini ifade etti.

"Fındık Fiyatlarını Düşürme Hedefi"

Adıgüzel, fındık fiyatlarının düşürülmesi amacıyla rekolte tahminlerinin abartıldığını belirtti. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da fındık fiyatlarını düşürme girişimlerinin olduğunu söyledi. Yüksek kredi faizleri ve ekonomik darboğazın da fındık alıcılarını ve ihracatçılarını zor durumda bıraktığını ifade etti.

"Devletin Müdahalesi Gerekiyor"

Adıgüzel, fındık fiyatlarını dengelemek ve üreticileri korumak için devletin müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Özellikle, fındık alımının ilk döneminde yaşanan para sıkıntısının devlet eliyle çözülmesi gerektiğini vurguladı. TMO'nun bu konuda hazırlık yapması ve üreticileri desteklemesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: ANKA