Antalya'da Muratpaşa Belediyesi, 34 çalışanının işten çıkarılmasıyla ilgili kamuoyuna açıklamada bulundu. 

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde, 9 Şubat gecesi Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiyesinde gerçekleştirilen gayri resmi bir toplantıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Belediye yetkilileri, bu toplantının, sendika ve belediyenin bilgisi dışında yapıldığını ve toplantı sonrasında bazı çalışanların kamu hizmetini engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğunu belirtti.

89 Kişinin İfadesine Başvuruldu 

Belediye tarafından yapılan açıklamada, olayın ardından titiz bir teftiş sürecinin başlatıldığı ifade edildi. Bu süreçte, müdürler ve birim sorumluları da dahil olmak üzere 89 kişinin ifadesine başvuruldu. Yapılan inceleme sonucunda, 34 çalışanın iş akdinin feshedildiği ve çeşitli disiplin cezalarının uygulandığı belirtildi.

CHP’li belediyede CHP’liye ihraç CHP’li belediyede CHP’liye ihraç

Falez A.Ş.'den İhraç

Ayrıca, Falez A.Ş. Disiplin Kurulu tarafından 2 sendika temsilcisinin de içinde bulunduğu 6 personelin iş sözleşmesinin sonlandırıldığı kaydedildi.

Muratpaşa'da Belediye İşçileri Neden Çıkarıldı?

Muratpaşa Belediyesi yetkilileri, kamuoyuna yapılan bu duyurunun ardından, çalışanların işlerine son verilmesinin gerekçelerini 'kamu hizmetinin engellenmesi, iş barışının ve çalışma düzeninin bozulması, yanıltıcı ve yanlış beyanda bulunulması' olarak açıkladı. Ayrıca, iş disiplinini ihlal eden ve mesai saatlerine uymayan personelin de iş sözleşmelerinin sonlandırıldığı belirtildi.

Muratpaşa Belediyesi'nin açıklaması şöyle:

'31 Mart Yerel Seçimleri öncesi bir grup çalışanımızın, yetkili sendika ve belediyemizin bilgisi dışında, 9 Şubat gecesi Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiyemizde gayri resmi toplantı düzenlendiği tespit edilmiştir. Yapılan toplantı sonrası başta halk sağlığı için zorunluluk olan çöplerin toplanması ve diğer kamu hizmetini engellemeye yönelik birtakım girişimlerde bulunmuşlardır.

Belediyemizce olayla ilgili titiz bir teftiş süreci yürütülmüştür. Aralarında müdürlerimiz ve birim sorumlularımızın da bulunduğu 89 kişinin ifadesi alınmıştır. 

Süreç sonunda, 'kamu hizmetinin yürütülmesini engelledikleri, iş barışını ve çalışma düzenini bozdukları, kişiler ve kurum hakkında yanıltıcı ve yanlış beyanda bulundukları' gerekçeleriyle 34 çalışanımızın iş akdi feshedilmiştir. Bununla birlikte uyarı ve yevmiye kesme olmak üzere çeşitli disiplin cezaları da uygulanmıştır. 

Akbelen direnişçisi Muhtar Işık'a kesilen 40 bin liralık ceza iptal edildi Akbelen direnişçisi Muhtar Işık'a kesilen 40 bin liralık ceza iptal edildi

Ayrıca, 2 sendika temsilcisinin de bulunduğu Falez A.Ş. Disiplin Kurulu kararıyla, mesai saatlerine uymamak, mazeretsiz olarak işe gelmemek, iş disiplinini bozmak gibi nedenlerle 6 personelimizin de iş sözleşmesi sonlandırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.' 

Muratpaşa Belediyespor’da Yeni Yönetim Dönemi Başladı Muratpaşa Belediyespor’da Yeni Yönetim Dönemi Başladı

Kaynak: Haber Merkezi