Muratpaşa Belediyesi’nin 3 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen Mayıs ayı Meclisi’nde, kreş alanları da dahil olmak üzere 7 belediye mülkü için satış kararı alındı. Ayrıca, belediye hizmet alanının imar planında değişiklik yapılarak yap-işlet-devret modeliyle değerlendirilmesi gündeme geldi.

Yeni İmar Fonksiyonları ve Yap-İşlet-Devret Modeli

Meclis toplantısında, belediye binasının alanına yeni imar fonksiyonlarının eklenmesi konusu ele alındı. AKP Grubu’ndan yapılan bilgilenme talebine ilişkin konuşan Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Burada imar planındaki vasıfla kısmi yeni vasıflar yükleyerek, meclislerimiz uygun gördüğü taktirde yap-işlet-devret modeliyle bu işleri başarmak istiyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu Sahillere Giriş Yasak! Cezası 387 bin TL Bu Sahillere Giriş Yasak! Cezası 387 bin TL

Gayrimenkul Satışları ve Yap-İşlet-Devret Modeli

Başkan Uysal, Türkiye’nin ağır bir ekonomik krizle boğuştuğunu belirtti ve zorlukları aşmak için çare olarak gayrimenkul satışlarını ve yap-işlet-devret modelini önerdi. Uysal, “Muratpaşa Belediyemizin bütün iktisadi şartları dışında ayrı bir güçlüğü vardır. O da Antalya belediyemiz döneminde bundan yaklaşık 35-40 yıl önce yapılan imar planlarından kalan kamulaştırmasız el atma yükümlülükleridir” ifadellerini kullandı.

Borçlanma Yetkisi ve Yeni Çözüm Arayışları

Uysal, geçtiğimiz Mart ayında aldığı 229 milyon Liralık borçlanma yetkisine ilişkin de konuştu ve “Üst makamların onayı olmaksızın, bu borçlanma için bankalara başvurduğumuzda bugün bize yüzde 130 ile para teklif ediliyor” dedi. Uysal, son olarak şunları kaydetti: “Hizmetlerimizi geliştirerek sürdürmek durumundayız. Bunun için belediye binamızın yenilenmesi gerekmektedir. Belediye binamız yenilenirken buna bütçe ayırma şansımız yoktur. Buna belediye binamızın yerinin avantajları ile çözüm bulmak zorundayız. Bunu bir yolunu bularak yenilemek istiyoruz. Burada imar planındaki vasıfla kısmi yeni vasıflar yükleyerek, meclislerimiz uygun gördüğü taktirde yap-işlet-devret modeliyle bu işleri başarmak istiyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Kamer Durdu