Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Başkan Adayı Muhittin Böcek, Antalya'nın kültür ve sanat alanındaki gelecek vizyonunu açıkladı. Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, Böcek, sanatın toplum için önemini vurgulayarak, Antalya'yı kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi yapma hedeflerini dile getirdi. Başkan Böcek, sanatın özgürlük olduğunu, birleştirici ve iyileştirici gücü olduğunu belirtti ve bu doğrultuda kente çeşitli kültür ve sanat alanlarını kazandırdıklarını ifade etti.

Muhittin Böcek: 'Antalya’mızı ihtiyaç duyduğu modern bir simge ile buluşturacağız'

Kültür ve Sanat Projeleri

Başkan Böcek, sanatın özgürlük olduğunu ve toplumu bir araya getiren bir güç olduğunu ifade etti. Atatürk'ün 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir' sözünü hatırlatarak, kentteki kültür ve sanat faaliyetlerine verilen önemi vurguladı. Böcek, Antalya'nın kültür ve sanat potansiyelini artırmak adına gerçekleştirilen projeler hakkında detaylı bilgiler verdi. Bu projeler arasında, Yıldız Kenter Sahnesi, Doğu Garajı Kültür Merkezi ve Gazipaşa Kültür Merkezi gibi önemli tesislerin kazandırılmasının yanı sıra, öğrencilere yönelik tiyatro festivalleri düzenlenmesi ve konserlerin özgürce gerçekleştirilmesi gibi etkinliklerin de önemine vurgu yapıldı. Ayrıca, İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı'nın modern bir binaya taşınması ve şehir tiyatrolarının teknolojik alt yapılarının güçlendirilmesi gibi çalışmaların da büyük önem taşıdığı belirtildi.

Alaçatı Ot Festivali'nde Mor ve Ötesi İle Rock Müzik Rüzgarı Esti Alaçatı Ot Festivali'nde Mor ve Ötesi İle Rock Müzik Rüzgarı Esti

Muhittin Böcek: 'Antalya’mızı ihtiyaç duyduğu modern bir simge ile buluşturacağız'

Başkan Böcek, gelecek dönemdeki projeler arasında Performans Sanatları Merkezi'nin inşa edilmesini ve Antalya'ya ilk büyük opera binasının kazandırılmasını hedeflediklerini açıkladı. Böcek, 'Halkın, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin hizmetine açılacak olan bu binamızda Antalyalı sanatçılar için geçici ve kalıcı sergi alanları, ayrıca kültür sanat derneklerine çalışma alanları, müzeler, konferans salonları ve kütüphaneler oluşturacağız. Zanaatkarlar ve sanatçılar ürünlerini ziyaretçilere sunarken, sanatseverlerin de değerli eserlerle buluşmasına imkan sağlayacağız' dedi.

Muhittin Böcek: 'Antalya’mızı ihtiyaç duyduğu modern bir simge ile buluşturacağız'

100. Yıl Yaşam Alanı Projesi

Başkan Böcek, 'Antalyaspor ile Falez Kavşağı arasındaki taşıt yolunu yerin altına alarak kültür, sanat ve sporla bütünleşen yeni bir yaşam alanı inşa edeceğiz. Şehir merkezi ile kıyı şeridini birleştiren yol aksı projemizin kültür sanat etkinliklerinin merkezi olacağına inanıyoruz. Antalya halkına trafikten arınmış bir yaşam alanı kazandıracağız' diye konuştu.

Kemer Kültür ve Sanat Merkezi

Başkan Böcek, Kemer'de bölge halkının sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak bir Kültür ve Sanat Merkezi açacaklarını duyurdu. Böcek, projenin detaylarını şu şekilde aktardı: '28 bin 998 m2’lik alanda planlanan proje içerisinde çok amaçlı salonlar, sergi alanları, kütüphaneler, kurs merkezleri, kreşler, alışveriş alanları, restoranlar, sinema ve açık sosyal donatılar gibi birimler yer alacak. Bölge halkına ve turistlere sunacağımız donatı alanları ile herkesin sosyal, kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarını karşılayacağız.'

Muhittin Böcek: 'Antalya’mızı ihtiyaç duyduğu modern bir simge ile buluşturacağız'

Kaynak: Muhittin Böcek/ Bülten