Meteoroloji uyardı! Muğla ve Aydın'da orman yangınlarına dikkat Meteoroloji uyardı! Muğla ve Aydın'da orman yangınlarına dikkat

Bugün Muğla'nın Menteşe ilçesinde bulunan Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan Muğlalı kadınlar, yerel yönetimlerden beklentilerini dile getirdi. Basın açıklamasını yapan Ceren Cansu Sayın, kadınların taleplerini açıkladı.

Muğla, kadına yönelik şiddetin en yüksek olduğu illerden biri olarak öne çıkıyor. Kadınlar, bu duruma karşı yerel yönetimlerin etkin politikalar üretmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamasını istiyorlar. Şehirde güvenli bir yaşam sürmek isteyen kadınlar, aydınlatılmış sokaklar ve parklar, güvenli toplu taşıma imkanları talep ediyorlar. Ayrıca, sığınak ve kadın danışma merkezlerinin sayısının artırılmasını ve bu kurumlarda nitelikli hizmetlerin sunulmasını istiyorlar.

Yerel Yönetimlerin Rolü

Kadınlar, yerel yönetimlerin kadın örgütleri ve feminist gruplarla iş birliği yapmasını ve hizmetlerini bu kesimlerin katılımına açmasını talep ediyorlar. Ayrıca, eşit işe eşit ücret ilkesinin uygulanması, kurum içi cinsiyet ayrımcılığıyla mücadelenin sağlanması, cinsiyet, cinsel yönelim, ırk, dil, din, medeni durum, sağlık durumu, engellilik, sınıf, sosyal statü ayrımı yapılmadan kapsayıcı ve erişilebilir hizmetler sunulması bekleniyor.

Destek Verenler Kimler?

Muğlalı kadınların taleplerine destek veren kurumlar arasında Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi, Menteşe Kadın Platformu, çevre mücadelesi veren kadınlar ve siyasi adaylar bulunuyor.

Kaynak: ANKA