Muğla Valisi İdris Akbıyık, Milas'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini inceledi. Vali Akbıyık'ın ziyaret programında Kıyıkışlacık Mahallesi'nde vatandaşlar ve esnafla bir araya gelerek mahalle sakinlerinin talep ve önerilerini dinlediği belirtildi.

Muğla Valisi İdris Akbıyık Milas'ın tarihî zenginliklerini inceledi

İlk olarak Kıyıkışlacık Mahallesi'nde bulunan İasos Antik Kenti'ni ziyaret eden Vali Akbıyık, antik kentin 6 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu ve antik dönemde Karya Bölgesi'nde Avrupa'ya açılan kapı olduğunu vurguladı. Ayrıca, birçok medeniyetin izlerinin bir arada görülebildiği bu antik kentte incelemelerde bulundu.

Çanakkale Şehitleri için Özel Beste Seslendirildi Çanakkale Şehitleri için Özel Beste Seslendirildi

Muğla Valisi İdris Akbıyık Milas'ın tarihî zenginliklerini inceledi

Vali Akbıyık, ziyaretlerine devam ederek Milas'taki Antik Mylasa kentinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası geçici listesine eklenen Karia Kralı Satrap Hekatomnos'un Anıt Mezarı'nı ziyaret etti. Halikarnas Mozolesi'nin atası olarak kabul edilen bu mezar anıtıyla ilgili bilgiler aldı.

Son olarak, dünyaca ünlü Milas kilim ve halılarının üretildiği Milas Halı Müzesi'ni gezen Vali Akbıyık ve eşi Sevim Akbıyık, müze müdüründen Milas halılarının üretim süreçleri, özellikleri ve sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Muğla Valisi İdris Akbıyık Milas'ın tarihî zenginliklerini inceledi

Kaynak: İHA