Akbük Plajı ücretsiz oldu! Akbük Plajı ücretsiz oldu!

Muğla Valisi İdris Akbıyık ve eşi, Muğla mutfağının lezzetlerini bir araya getiren kitabın tanıtımı için Bodrum Kalesi'nde bir araya geldi.

Muğla'nın Gastronomi Mirası Kitapta

Muğla Valiliği koordinesinde hazırlanan kitap, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kapurcuk Kültür ve Gastronomi İşletmesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın işbirliğiyle hayata geçirildi. Antik çağlardan Osmanlı dönemine ve günümüze uzanan zengin bir yemek kültürünü içeriyor.

A W212271 03

Tarihsel Hikayelerle Lezzet Tadımı

Muğla mutfağının tanıtımı ve markalaşması için hazırlanan kitap, bölgede gastronomi turizminin canlandırılmasını hedefliyor. Davetlilere, kitapta yer alan tariflerden oluşturulan özel menülerle her yemeğin arkasındaki mitolojik ve tarihsel hikayeler anlatıldı ve tadım etkinliği düzenlendi.

A W212271 02

Projenin Arkasındaki İsimler

Kitabın yazımında Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Uzmanı Doç. Dr. Buket Ballıel Ünal liderlik yaptı. Editörler arasında Girişimci ve Kapurcuk Marka Direktörü Av. S. Ece Baysal, Öğretim Görevlisi Dr. Selma Atabey ve Öğretim Görevlisi Dr. Alper Gölbaş bulunuyor. Toplamda 66 tarifin yer aldığı kitap, antik döneme ait 35, Osmanlı dönemine ait 6 ve yöresel/günümüze ait 25 yemek tarifini içerdi.

A W212271 04

Muğla Mutfağı Kitabı: Bir Zenginlik Kaynağı

"Antik Çağ’dan Günümüze Muğla Mutfağı" kitabı, Muğla'nın tarihinden bugüne kadar uzanan bir yolculuğa davet ediyor. Yemek kültürü verilerinden coğrafi konuma, demografik özelliklerden tarihi bilgilere kadar birçok detayı içinde barındırıyor. Muğla'nın gastronomi mirasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak adına önemli bir kaynak olarak öne çıktı.

Kaynak: İHA