Bomba ihbarı üzerine havaalanı boşaltıldı Bomba ihbarı üzerine havaalanı boşaltıldı

Rusya'nın başkenti Moskova'da dün akşam saatlerinde gerçekleşen ter*r saldırısında, Crocus Belediye Binası'nda bulunan bir konser salonuna yapılan saldırıda 60'tan fazla kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, ter*r saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceği belirtilerek, olayın gerçekleştiği yerde uzmanların çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi. Ayrıca, saldırıya ilişkin olarak 11 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Güvenlik Önlemleri Artırıldı

Olay yerine 50'den fazla ambulans ekibi ve acil servis görevlisi sevk edilirken, Moskova'daki havalimanlarında da güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

Yetkililerin Açıklamaları

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, ter*r saldırısının ardından hafta sonu Moskova'da düzenlenecek tüm halka açık etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. Ayrıca, yangını söndürmek için helikopterlerin olay yerine gönderildiği belirtildi.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov ise ter*r saldırısını ele almak için bir görev gücü kurulduğunu açıkladı. Ayrıca, Moskova metrosunda güvenlik önlemlerinin artırıldığı bilgisi paylaşıldı.

Uluslararası Tepkiler

ABD Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, saldırıyla ilgili olarak Ukrayna'nın dahli olmadığına dair herhangi bir belirti olmadığını ifade etti. Ayrıca, Rusya'nın başkenti Moskova'daki bu korkunç saldırıyı kınadıklarını ve kurbanlara başsağlığı dilediklerini belirtti.

Ukrayna'nın Tepkisi

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Ukrayna'nın Moskova'daki ter*r saldırısıyla ilgisinin olmadığını vurguladı. Podolyak, saldırının Ukrayna ile bir ilişkisinin bulunmadığını ve bu tür eylemlerin saldırgan ülke liderliğinin kendi halkına yönelik ter*rün bir yansıması olduğunu belirtti.

Kaynak: İHA