Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, Moskova’daki terör saldırılarının arkasında ABD, İngiltere ve Ukrayna’nın olduğunu iddia etti.

Saldırıların Arkasındaki Ülkeler

Bortnikov, Moskova’daki “Crocus City Hall” konser salonunda gerçekleşen terör saldırıları hakkında açıklamalarda bulundu. Bortnikov’a göre, saldırıların arkasında ABD, İngiltere ve Ukrayna bulunuyor. Bu ülkelerin saldırıdan büyük bir kazanç elde ettiğini öne sürdü.

Saldırıyı Gerçekleştirenlerin Planları

Bortnikov, saldırıyı gerçekleştirenlerin Ukrayna’ya kaçmayı planladığını belirtti. Bu kişilerin Ukrayna’da kahraman gibi karşılanmayı umduklarını ifade etti. Ancak saldırının azmettiricisinin henüz tespit edilmediğini söyledi.

Ukrayna’nın Rolü

Bortnikov, Ukrayna’nın kendini kanıtlamak için sabotaj ve terör eylemleri düzenlediğini iddia etti. Bu eylemlerin hem Ukrayna hem de İngiliz istihbaratının amaçladığı bir hedef olduğunu ileri sürdü. Ayrıca, Ukrayna’nın Ortadoğu’da militanları eğittiğini ve Rusya’ya karşı savaşanların da bunun bir göstergesi olduğunu savundu.

Saldırıya Karşılık

ABD’nin Rusya’ya olası bir terör saldırısıyla ilgili bilgi verdiğini ancak bu bilgilerin genel nitelikte olduğunu belirten Bortnikov, Rusya’nın saldırıya karşılık vereceğini ve saldırıyla ilişkili olan herkesin cezalandırılacağını vurguladı. Bortnikov ayrıca, terör tehdidinin devam ettiğini ve Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU) terör saldırılarını önleme çabalarının devam ettiğini hatırlattı.

Antalya' daki Teleferik Kazası: Çaresiz Bekleyiş Kamerada Antalya' daki Teleferik Kazası: Çaresiz Bekleyiş Kamerada

Saldırının Sonuçları

Moskova’daki saldırıda 139 kişinin öldüğünü ve 100’den fazla kişinin yaralandığını belirten Bortnikov, saldırıyı düzenleyen 11 kişinin yakalandığını bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi