Güvenlik kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yürütülen başarılı bir operasyonla, İçişleri Bakanlığı'nın terörden arananlar listesinde yer alan P*K/Y*G ter*r örgütünün sözde Kamışlı Batı Sektör komutanı "Seydo" kod adlı Halil Tekin etkisiz hale getirildi.

A W167835 03

"Seydo" Kod Adlı Halil Tekin

MİT'e bağlı özel bir ekibin uzun süredir takibi altında olan "Seydo" kod adlı Halil Tekin'in faaliyetleri ve bağlantıları, güvenlik güçlerince titizlikle incelendi. Hassas saha çalışmaları sonucunda elde edilen istihbaratlar doğrultusunda Kamışlı'da gerçekleştirilen nokta operasyon, Halil Tekin'in etkisiz hale getirilmesini sağladı.

A W167835 02

Terör Örgütü Geçmişi ve Faaliyetleri

Halil Tekin, 2007 yılında P*K/Y*G terör örgütüne katıldı ve bu tarihler arasında Irak'ın Kandil ve Gare bölgelerinde faaliyet gösterdi. 2015 yılında Suriye'ye geçiş yapan Tekin, P*K/Y*G üst yönetimi tarafından Ayn El Arab ve Münbiç bölgelerinde görevlendirildi. Sabotaj faaliyetlerinden sorumlu tutulan Halil Tekin, 2018 yılında Tabka'da sözde alay komutanlığı görevine getirildi. Son olarak, 2020 itibarıyla Kamışlı Batı Sektörü'nün sözde komutanı oldu.

İstanbul'da geniş kapsamlı huzur uygulaması yapıldı İstanbul'da geniş kapsamlı huzur uygulaması yapıldı

A W167835 01

Örgüt İlişkileri

Halil Tekin'in ailesinde birçok P*K/Y*G mensubu bulunmaktadır. Kendisi gibi örgüt üyesi olan babası İbrahim Tekin, 1992 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sonucunda etkisiz hale getirilmişti.

Kaynak: İHA