Adıyaman'da Kepçe Cayır Cayır Yandı Adıyaman'da Kepçe Cayır Cayır Yandı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde teknik cihaz ve dron sorumlusu olan 'Akif Amed' kod adlı Bager Öndeş'i, Suriye'nin Tel Rıfat bölgesinde düzenlenen nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

Üniversitede matematik eğitimi alması nedeniyle teknik konularda uzmanlaşan terörist Öndeş, Suriye'nin Tel Rıfat bölgesinde PKK/YPG'nin sözde teknik cihaz ve dron sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu. Terör örgütü, Batılı ülkelerden temin ettiği dronları geliştirmekle görevli olan Öndeş, bu araçlarla Türk güvenlik güçlerine ve ÖSO/SMO'ya karşı eylemler düzenleyerek MİT'in hedef listesine girmişti.

MİT, Tel Rıfat bölgesindeki örgüt sorumluları arasında bulunan Bager Öndeş'i, yürüttüğü hassas çalışma sonucunda tespit ederek başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirdi. Terörist Öndeş, 2013 yılında terör örgütünün kırsal kadrolarına katıldıktan sonra Irak'ın Kandil bölgesinde silahlı eğitim aldı. Zeytin Dalı Harekâtı'na katılan ve Afrin'in terörden arındırılmasının ardından Tel Rıfat'a kaçan Öndeş, burada Türk güvenlik güçlerine karşı eylemlerine devam etmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Terör Amaçlı Örgüte Üye Olma" suçundan aranan teröristin ölümü, Türkiye'nin terörle mücadelesindeki bir diğer başarılı operasyonu olarak kaydedildi.

Iıı

Kaynak: İHA