Miras paylaşımında sık yaşanan anlaşmazlıklardan biri, erkek kardeşler arasındaki pay bölüşümüdür. Bu bölüşüm sırasında, bir kardeşiniz anne ve babanın duygusal etkisini kullanarak bir taşınmazı kendi üzerine alabilir. Bu durumda, miras hakkını nasıl alınacağı da araştırılmaya başlandı.

Eğer bir kardeşiniz, anne ve babanın hayatta iken üzerine bir taşınmazı devretmişse ve bu devir hukuka aykırı ise, anne ve baba vefat ettikten sonra bu mal üzerindeki miras hakkınızı geri alabilirsiniz.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tapu iptal davası açarak hakkınızı alabilirsiniz. Bu dava için herhangi bir zaman aşımı bulunmamaktadır.

Tüp fiyatları yeniden arttı Tüp fiyatları yeniden arttı

tapu-3

Tapu İptal Davası Nedir?

Tapu iptal davası, usule aykırı ve kanunsuz bir şekilde düzenlendiği iddia edilen tapu kaydının, tekrar hukuka ve gerçek duruma uygun hale getirilmesi amacıyla açılan bir davadır. Mülkiyetle ilişkili olduğu için kesin hüküm verilmeden icra hükmüne geçemez.

Tapu İptal Davası Nasıl Açılır?

Taşınmazın bulunduğu yerin Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tapu iptal davası açılabilir. Dilekçenin eksiksiz ve kusursuz olması gerekir. Gayrimenkulün kayıt bilgileri ile olaydaki hukuka aykırı olan tüm durumlar net bir şekilde belirtilmelidir.

Kaynak: Haber Merkezi