Cumhurbaşkanlığı'nın kararıyla, Karayolları Trafik Kanunu kapsamındaki araç muayene hizmetleri, yeniden özelleştirme programına dahil ediliyor. Bu önemli karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Özelleştirme İşlemleri Detaylarıyla Belirlenecek

Yapılan duyuruya göre, araç muayene hizmetlerinin özelleştirme süreci kapsamında, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun diğer hukuki tasarruflar veya kiralama yöntemlerinden biri ya da birkaçı uygulanacak. Bu işlemlerin detayları ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenecek.

İhale ve Süreç Detayları

Kamu hizmetinin kesintisiz sağlanabilmesi için özelleştirme işlemleri 15 Ağustos 2027'ye kadar tamamlanacak. Araç muayene hizmetlerine ilişkin mevcut sözleşmenin süresi sona eriyor ve yeni bir süreç başlıyor. İhale ve sözleşme detayları ÖİB tarafından belirlenecek.

Muğla Dalaman Havalimanı'nda 2024 yılının ilk 5 ayında yoğun trafik! Muğla Dalaman Havalimanı'nda 2024 yılının ilk 5 ayında yoğun trafik!

ÖİB'den Alınan Bilgilere Göre

Araç muayene hizmetlerinin 20 yıllığına verilmesine ilişkin özelleştirme ihalesi, kuzey ve güney olarak iki bölge halinde 20 Aralık 2004'te gerçekleştirilmişti. İhale sonucunda birinci ve ikinci bölge araç muayene istasyonlarının yapımı, bakımı ve işletilmesine ilişkin imtiyaz sözleşmeleri 15 Ağustos 2007'de imzalanmıştı. Bu sözleşmelerin süresi 14 Ağustos 2027'de sona erecek.

Önemli Düzenlemeler ve Süreçler

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik'e göre, araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşme süresi bitimi tarihinden en az 5 yıl öncesinde gerekli plan, proje, altyapı ve benzeri işlemler başlatılır ve yeni ihale en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar sonuçlandırılır. Bu çerçevede, kamu hizmetinin kesintiye uğramadan devam etmesi için ÖİB tarafından özelleştirme hazırlık çalışmaları başlatıldı.

İmar Planı Kararları da Onaylandı

Ayrıca, ÖİB'in bazı taşınmazlara ilişkin imar planı değişiklikleri de onaylandı. Muğla'nın Bodrum ilçesi Gökçebel Mahallesi'ndeki taşınmaza ilişkin imar planının onaylanması kararlaştırıldı. Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ adına kayıtlı Çorum'un merkez ilçesi Karaca Mahallesi'ndeki taşınmazlara ilişkin imar planı değişikliği de uygun bulundu.

Kaynak: AA