MİT, PK* İran Gençlik Koordinasyonu Sorumlusu Barzan Hesenzade’yi Irak/Kandil'de yakaladı.

Milli İstihbarat Teşkilatı PK*/K*K ter*r örgütünün faaliyetlerini engellemek adına önemli bir operasyon gerçekleştirdi. PK*'nın İran Gençlik Koordinasyonu sorumlusu olduğu belirtilen Barzan Hesenzade, Irak/Kandil'de etkisiz hale getirildi.

Operasyon Adım Adım Planlandı ve Gerçekleştirildi

MİT, PK*/K*K ter*r örgütünün Doğu Kürdistan Gençlik Koordinasyonu Üyesi Barzan Hesenzade'nin konumunu belirledi ve operasyon için en uygun zamanı belirledi. Hesenzade, yakalanarak etkisiz hale getirildi. Operasyon, titiz bir şekilde planlanmış ve uygulanmıştır.

Bayram tatilinin ilk 7 gününde korkunç bilanço! İçişleri Bakanı açıkladı Bayram tatilinin ilk 7 gününde korkunç bilanço! İçişleri Bakanı açıkladı

Cemil Bayık ve Duran Kalkan İle İlişkisi Ortaya Çıktı

Yapılan incelemeler sonucunda, Barzan Hesenzade'nin PK*/K*K Yürütme Komitesi Eş Başkanı Cemil Bayık ve PK*/K*K Yürütme Konseyi üyesi Abbas kod Duran Kalkan ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Hesenzade, bu bağlamda Cemil Bayık ve Duran Kalkan ile koordineli hareket etmekteydi. PK*/K*K'nın gençlik yapılanması içerisinde faaliyet göstererek örgüt propagandası yapma ve yeni üye kazanma çabalarında bulunuyordu.

Barzan Hesenzade Kimdir?

Barzan Hesenzade, 1994 yılında İran'ın Mahabad şehrinde doğmuştur. İran'da gençleri örgütlemek ve ideolojik bilinç kazandırmak amacıyla faaliyetlerde bulunmuştur. 2016 yılında PK*/K*K'nın kırsal kadrolarına katılarak silahlı eğitim almıştır. Hesenzade, örgüt bünyesinde çeşitli eğitimler almış ve farklı bölgelerde faaliyet göstermiştir.

Kaynak: İHA