İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, 11.05.2024 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve ülkemizdeki yabancı uyruklu kişilere ait ayakta tedavi hizmeti, ilaç, tıbbi cihaz, ortez-protez ve diğer malzeme giderlerinin Sağlık Bakanlığı bütçesinden karşılanacağına dair kararı sert bir dille eleştirdi.

Yabancı Uyruklulara Tanınan Haklar

Kendi vatandaşlarına tanınmayan hak ve imtiyazların yabancı uyruklu kişilere tanınmasının kabul edilemez olduğunu belirten Kaya, Türk vatandaşlarının alacakları hizmetler için üstlendikleri maliyetler ortadayken, yabancı uyruklu kişilere tanınan ayrıcalıkların kamuoyu vicdanını yaraladığını ifade etti.

Adana'da genç nüfus ne kadar? Adana'nın ne kadarı genç? Adana'da genç nüfus ne kadar? Adana'nın ne kadarı genç?

“Vatandaşlarımız Kendi Ülkelerinde İkinci Sınıf mı?”

Kaya, “Vatandaşlarımız kendi ülkelerinde ikinci sınıf mı?” diye sordu ve yabancı uyruklu kişilere tanınan sağlık hizmetlerindeki KDV istisnasının kendi vatandaşlarımıza da uygulanmasına yönelik kanun teklifi vermişti.

Meclis’teki Milletvekillerinden Destek Çağrısı

Bu teklifini bir kez daha hatırlatan Milletvekili Kaya, “Meclisimizdeki tüm milletvekillerinden destek vermelerini bekliyoruz.” dedi. Bu durum, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişiminde eşitlik ve adaletin sağlanması konusunda önemli bir adım olabilir.

Kaynak: Kamer Durdu