Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Üst Seviyeye Çıkarıldı Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Üst Seviyeye Çıkarıldı

Merkez Bankası'nın son verilerine göre, Türk Lirası mevduat faiz oranlarında devam eden bir düşüş trendi mevcut. Bir aylık vadede faiz oranı yüzde 56.08'den yüzde 55.9'a, üç aylık vadede yüzde 61.77'den yüzde 61'e, altı aylık vadede yüzde 59.23'ten yüzde 57.46'ya düşerken, bir yıllık vadede ise yüzde 50.59'dan yüzde 50.49'a geriledi. Ancak, bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatlarda faiz oranı yüzde 41.89'dan yüzde 45.97'ye yükseldi.

Beklenen Dezenflasyon Süreci ve Etkileri

Yüksek enflasyonun devam etmesi ve beklenen baz etkisi, mevduat faiz oranlarının düşmeye devam etmesini öngörüyor. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75'i aşmasıyla birlikte, kısa vadede dezenflasyon beklentisi, mevduat faizlerinde düşüşe neden oldu.

Mevduat faizi oranları güncellendi! 1 milyon TL'nin aylık getirisi ne kadar?

Yeniden Düzenlenen Stopaj Oranları

Stopaj oranları da yeniden düzenlendi. Altı ay ve daha kısa vadeli mevduatlarda stopaj oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e, bir yıla kadar olan mevduatlarda ise yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarıldı. Bir yıldan uzun vadelerde ise stopaj oranı yüzde 2,5 olarak sabit kaldı. Bu da her ay faiz gelirinden bir miktar daha stopaj vergisi kesilmesi anlamına geliyor.

Yatırımcılar İçin Önemli Noktalar

Bu durum, yatırımcıların dikkatli bir şekilde araştırma yapmalarını ve mevduat faizlerini karşılaştırarak en yüksek getiriyi sunan bankayı tercih etmelerini gerektiriyor. Bir milyon TL yatıran bir yatırımcı, yüzde 56.08 faiz oranı ile bir ay sonunda elde edeceği net faiz gelirini hesaplamalı ve en avantajlı bankayı tercih etmelidir.

Kaynak: Haber Merkezi