Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Elazığ için önemli bir uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada, bölgede hava durumunun nasıl şekilleneceği ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgiler verildi.

Hava Durumu Tahmini

Meteoroloji yetkililerine göre, Elazığ ve çevresinde hava durumu parçalı ve bulutlu olacak. Tunceli, Malatya, Elazığ'ın batı ve güney kesimleri ile Adıyaman'ın kuzey bölgelerinde aralıklı yağmur, karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışı bekleniyor. Ayrıca, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi öngörülüyor.

İklim değişikliği ters laleleri vurdu İklim değişikliği ters laleleri vurdu

Uyarılar ve Önlemler

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, düşük sıcaklıklar nedeniyle sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı yaşanabileceği uyarısında bulundu. Bu durumun buzlanma, don, ulaşımda aksamalar ve görüş mesafesinde azalmaya neden olabileceği belirtildi. Vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği vurgulandı.

Özellikle tarımla uğraşan çiftçilerin dikkatli olması gerektiği ve zirai don olaylarına karşı önlem almaları gerektiği ifade edildi. Ayrıca, bölgedeki yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğu için vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olmaları önemle belirtildi.

Meteoroloji'den kar ve çığ uyarısı! Şehir beyaza büründü Foto Galeri: Meteoroloji'den kar ve çığ uyarısı! Şehir beyaza büründü

Kaynak: İHA