Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, Türkiye genelinde hava durumu nasıl şekillenecek? Hangi illerde yağışlar etkili olacak? İşte detaylar:

Hangi İllere Sarı Kodlu Uyarı Yapıldı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 5 Mayıs hava durumu raporuna göre, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Afyonkarahisar, Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Ankara, Eskişehir, Konya, Yozgat, Bolu, Düzce, Zonguldak, Samsun, Tokar, Trabzon, Erzurum, Kars, Malatya, Van, Diyarbakır, Antep, Siirt ve Urfa illerinde gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yağışlar Hangi Bölgelerde Etkili Olacak?

Yapılan son değerlendirmelere göre, parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor. Marmara'nın kuzey ve doğusu, Güney Ege kıyıları, Akdeniz, İç Anadolu (Çankırı hariç), Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyonkarahisar, Bolu, Düzce, Zonguldak, Tokat ve Ordu çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Serik'te Kontrolden Çıkan Kamyon Araçları Biçti! Serik'te Kontrolden Çıkan Kamyon Araçları Biçti!

Ekran Görüntüsü 2024 05 05 084842

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu Nasıl Olacak?

İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında 2 ila 6 derece arasında bir azalma bekleniyor. Rüzgar genellikle güney ve batıdan esecek, ancak Kuzey Ege kıyıları ve Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi öngörülüyor.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı Hangi Bölgeler İçin Geçerli?

Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğudan Kuzey Ege kıyılarında ve güneybatıdan Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli esmesi bekleniyor. Bu durumda olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Hangi İllerde Sarı Kodla Uyarı Yapıldı?

Sarı kodla uyarı yapılan iller arasında Adana, Artvin, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Maraş, Mardin, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Bayburt, Batman, Şırnak ve Osmaniye bulunmaktadır.

Ekran Görüntüsü 2024 05 05 084825

Bölgelerde Hava Durumu Nasıl Olacak?

  • Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunda kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.
  • Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, genelde aralıklı yağışlar görülecek. Özellikle Doğu Akdeniz'de yağışların kuvvetli olması öngörülüyor.
  • Ege: Parçalı ve az bulutlu, yer yer çok bulutlu. Öğleden sonra Aydın, Muğla, Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde yerel yağışlar bekleniyor.
  • İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Çankırı hariç bölgede aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.
  • Batı Karadeniz: Parçalı ve az bulutlu, batının yer yer çok bulutlu. Sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak ve Bolu çevrelerinde yağışlar bekleniyor.
  • Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Ordu ve Tokat çevreleri ile Samsun'un doğu ilçelerinde yağışlar öngörülüyor.
  • Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, genellikle aralıklı yağışlar bekleniyor. Bölgenin kuzeybatısı ile Muş, Bitlis ve Şırnak ile Erzurum'un batı çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor.
  • Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Batman ve Siirt çevreleri ile Diyarbakır'ın doğu ilçelerinde yağışların kuvvetli olabileceği tahmin ediliyor.
Kaynak: Tayfun Akyatan