Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 4 Nisan hava durumu raporunu yayınladı. Rapora göre; Adana, Sivas, Çankırı, Bolu, Sinop, Trabzon'da sağanak, Kars, Ardahan ve Erzurum'da karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Ayrıca, hava sıcaklıklarında kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 6 derece azalma öngörülüyor.

Meteoroloji'den birçok il için sağanak ve kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkenin kuzeydoğusu ile zamanla kuzey ve iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu olacağı öngörülüyor. Doğu Karadeniz, Bolu'nun doğusu, Karabük'ün güneyi, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Çorum, Sivas, Samsun'un batı ilçeleri, Kars, Ardahan ve Erzurum'un kuzey çevreleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu yağışların genellikle yerel olması bekleniyor, özellikle gece saatlerinde Kars, Ardahan ve Erzurum'un kuzey çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Ayrıca, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunuyor.

HAVA SICAKLIĞI:

Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGÂR:

Rüzgârın genellikle güney ve doğu, kuzey kesimlerde ise kuzeyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette eseceği öngörülüyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMESİ UYARISI:

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Ekran Görüntüsü 2024 04 04 090026

BÖLGELERDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA:

Parçalı ve az bulutlu olması bekleniyor. Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Kocaeli'nde hava parçalı ve az bulutlu olacak.

EGE:

Az bulutlu bir hava bekleniyor. Afyonkarahisar, Denizli, İzmir ve Manisa'da az bulutlu bir hava olacak.

AKDENİZ:

Akdeniz'in genelinde az bulutlu ve açık hava hakim olacak, ancak zamanla doğusunun iç kesimlerinde bulutlar artacak ve Toroslar mevkiinde yerel sağanak yağışlar görülecek. Adana, Antalya, Hatay ve Mersin'de hava az bulutlu ve açık olacak.

İÇ ANADOLU:

İç Anadolu'da genel olarak az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor, ancak kuzey ve doğu kesimlerde parçalı bulutluluklar artacak ve akşam saatlerinden sonra Sivas ve Çankırı çevrelerinde yerel sağanak yağışlar görülecek. Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Konya'da az bulutlu ve açık hava hakim olacak.

BATI KARADENİZ:

Batı Karadeniz'de parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor, ancak iç kesimlerinde bulutlar artacak ve akşam saatlerinden sonra Kastamonu, Sinop, Bolu'nun doğusu ve Karabük'ün güneyinde yerel sağanak yağışlar görülecek. Bolu, Düzce, Sinop ve Zonguldak'ta hava parçalı ve az bulutlu olacak.

Antalya' daki Teleferik Kazası: Çaresiz Bekleyiş Kamerada Antalya' daki Teleferik Kazası: Çaresiz Bekleyiş Kamerada

ORTA ve DOĞU KARADENİZ:

Orta ve Doğu Karadeniz'de parçalı zamanla çok bulutlu bir hava bekleniyor, akşam saatlerinden sonra ise Doğu Karadeniz bölümü ve Çorum çevrelerinde ile Samsun'un batı ilçelerinde yerel sağanak yağışlar görülecek. Trabzon, Amasya, Samsun ve Tokat'ta hava parçalı zamanla çok bulutlu olacak.

DOĞU ANADOLU:

Doğu Anadolu'da parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak, ancak kuzey kesimlerinde yer yer çok bulutlu olacak ve gece saatlerinde Kars, Ardahan ve Erzurum'un kuzey çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlar görülecek. Erzurum, Kars, Malatya ve Van'da hava parçalı ve az bulutlu olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:

Güneydoğu Anadolu'da ise az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor. Diyarbakır, Gaziantep, Siirt ve Şanlıurfa'da az bulutlu ve açık hava hakim olacak.

Kaynak: Haber Merkezi