Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde Tünektepe Teleferik Tesisleri’nde 12 Nisan 2024 Cuma günü meydana gelen 1 kişinin ölümüne ve 17 kişinin yaralanmasına neden olan teleferik kazasıyla ilgili olarak, dönemin ANET Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz 14 Nisan 2024 Pazar günü nöbetçi mahkeme kararıyla tutuklanmıştı. 59 Gündür tutuklu bulunan Kocagöz’ün 11 Haziran 2024 Salı günü (yarın) Antalya Adalet Sarayı 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.00’da davanın ilk duruşması görülecek. Davadan yaklaşık birkaç gün önce dosyada önemli bir gelişme yaşandı. Ölen kişinin yakınları Kocagöz hakkındaki şikayetini geri çekti. Bu gelişmeden sonra mahkemenin ne karar vereceğini bütün Kepez halkı umutla bekliyor.

Mesut Kocagöz tahliye olacak mı?

Serik’te Tatildeki Kazak Turistin Denizde Boğulma Faciası Serik’te Tatildeki Kazak Turistin Denizde Boğulma Faciası

Mesut Kocagöz davasında yeni gelişme: Aile şikayetini geri çekti! Mesut Kocagöz davasında yeni gelişme: Aile şikayetini geri çekti!

Ne olmuştu?

Antalya’da Ramazan Bayramı’nda 12 Nisan 2024 Cuma günü meydana gelen 1 kişinin öldüğü ve 17 kişinin yaralandığı olayda dönemin ANET Genel Müdürü olan, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Kepez Belediye Başkanlığı’nı kazanan Mesut Kocagöz 14 Nisan 2024 Pazar günü mahkeme kararıyla tutuklandı. Kocagöz yerel seçimlerde aday olmak için Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan ANET Genel Müdürlüğü görevinden geçmiş yılın Kasım ayında ayrılmıştı.

7 Mayıs 2024 Salı günü Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. 36 Sayfalık iddianamede, ‘trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma’, ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olma’ suçlamalarıyla 12 sanık hakkında 27 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianameye göre, tutuklu şüpheliler arasında bulunan dönemin ANET Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de dahil olmak üzere 12 kişiden 7'si asli, 5'i tali kusurlu bulundu. Savcı, bakım sırasında yetki devri gerçekleşmiş olsa bile sorumluluğun devam ettiğine karar verdi ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ü asli kusurlu olarak gördü.

Hazırlanan iddianamede, ihmal ve eksikliklerin detaylarına da yer verildi. Bunlardan biri, yüklenici firma olan Mega Tower AŞ'nin bakım, onarım ve teknik işlerden sorumlu 3 kişinin uygun yetki ve belgelere sahip olmadan çalıştırılması. Kazadan önce sistemin aksaklıklarının yetkililere bildirildiği, ancak gerekli önlemlerin alınmadığı da belirtildi.

Savcılık iddianamesinde, bakımlarla ilgili olarak makaraların değiştirilmesiyle ilgili çelişkili bilgilere de değinildi. Toplam 196 makaranın değiştirilmiş olduğu ancak neden yeni takılan makaraların tornalandığına dair bir açıklamanın olmadığı vurgulandı. Ayrıca, Mega Tower firmasının amiri olan Serkan Yellice'nin olaydan önce alkol aldığının belirlendiği ve 60 gün sürecek bir bakımın 14 günde tamamlandığına dair notlar da iddianameye girdi.

İddianame sonrası Başkan Kocagöz’ün müdafileri 7 Mayıs 2024 Salı günü tutukluluğuna itirazda bulundular. Nöbetçi Ceza Hakimliği’nde iddianamesi bulunan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutukluluk haline itiraz talebi bir kez daha reddedildi.

AİLE ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

11 Haziran 2024 Salı günü görülecek olan duruşma öncesi önemli bir gelişme yaşandı. Duruşma öncesinde kazada hayatını kaybeden Memiş Enes Gümüş’ün ailesi, Kocagöz hakkındaki şikayetini geri çekti. Kocagöz'ün müdafilerinden alınan bilgilere göre Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) Vatandaş Portal sisteminden yüklenen belgeye göre ailenin şikayetini geri çektiği doğrulandı.

İSA YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, yarın duruşması gerçekleşecek olan teleferik kazası sonrası tutuklanan Mesut Kocagöz hakkında açıklama yaptı. Yıldırım mesajında şunları söyledi: 'Teleferik kazası sonrasında tutuklanan ve hala tutuklu bulunan Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz'ün yarın duruşması var. Halkın oylarıyla seçilen Başkanımız için acilen adalet istiyor, kendisini en yakın zamanda belediyede, görevinin başında görmek istiyoruz.' dedi.

Muhabir: Tayfun Akyatan