Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, AX-3 misyonu kapsamında Kennedy Uzay Merkezi'nden Dragon uzay aracının kapsülü ile uzaya fırlatıldı. Türkiye'nin beklediği bu tarihi an, Mersin'in Silifke ilçesindeki vatandaşlar tarafından dualar ve coşkuyla karşılandı.

'Silifke'de Gurur ve Dualarla Uzaya Yolculuk'

Mersin'in Silifke ilçesindeki vatandaşlar, Alper Gezeravcı'nın uzaya fırlatılmasıyla birlikte Göksu Parkı'nda toplandı. Ellerinde "Silifke’mizin gururu Alper Gezeravcı" ve "Yörük çocuğu uzaya gidiyor" pankartlarıyla Gezeravcı'ya desteklerini gösteren Silifkeliler, dualarla uzaya uğurladı.

Mersin Valisi: Alper Gezeravcı, Türkiye’nin, Mersin’in ve Silifke’nin Evladı

Programa katılan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Alper Gezeravcı'nın uzaya gitmesinin Türkiye'nin gurur kaynağı olduğunu belirterek, genç nesiller için büyük bir ilham kaynağı olacağını ifade etti.

Alper Gezeravcı'nın bulunduğu AX-3 misyonu, Türkiye'nin uzaydaki ilk temsilcisi olarak tarihi bir anı oluşturdu. Mersin'in Silifke ilçesinden gelen destekle birlikte Dragon uzay aracının kapsülü TSİ 00.49 itibariyle uzaya fırlatıldı. Silifke halkı, Göksu Parkı'nda kurulan LED ekranlardan Gezeravcı'nın uzaya gönderilme anını heyecanla takip ederken, dualarla bu önemli yolculuğa eşlik etti.

Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok'un da katıldığı programda konuşan Vali Pehlivan, "Alper Gezeravcı Türkiye’mizin, Mersin’imizin ve Silifke’mizin evladı. Bugün 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes mutlu, gururlu ve heyecanlı. Bu gururun en çok yaşandığı noktalardan birisi Mersin ve Silifke’miz." şeklinde konuştu.

Mersinli Hemşerileri Ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı'yı Uzaya Dualarla Uğurladı 

'Türkiye Seninle Gurur Duyuyor'

Gezeravcı'nın uzaya fırlatılması anında Silifkeliler, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde meşaleler yakarak coşkularını dile getirdi. Alper Gezeravcı'ya destek olmak için Göksu Parkı'nı dolduran kalabalık, bu tarihi anı alkışlarla ve coşkuyla kutladı.

Yaşının Ötesinde Büyük Bir İyilik Azra Saçlarını Onkoloji Hastanesine Tedavi Gören Ayten'e Hediye Etti Yaşının Ötesinde Büyük Bir İyilik Azra Saçlarını Onkoloji Hastanesine Tedavi Gören Ayten'e Hediye Etti

Alper Gezeravcı kimdir? Uzayda kaç gün kalacak? Alper Gezeravcı kimdir? Uzayda kaç gün kalacak?

Uzaya fırlatılan Dragon uzay aracının kapsülü, Türkiye'nin uzaydaki ilk adımlarını simgeliyor ve Alper Gezeravcı'nın uzaydaki bilimsel misyonu, genç nesillere ilham kaynağı olmaya devam edecek. Silifke'den dualar ve destekle uğurlanan Alper Gezeravcı'nın bu tarihi yolculuğu, Türkiye'nin uzay keşifleri adına önemli bir kilometre taşı olarak kaydedildi.

Tarihi anlar! İlk Türk astronot Alper Gezeravcı uzayda Tarihi anlar! İlk Türk astronot Alper Gezeravcı uzayda

Kaynak: İHA