Mersin, Türkiye'nin sofralık kayısı üretiminde önde gelen illerden biri olarak öne çıkıyor. Baharın gelmesiyle birlikte tomurcuklar çiçeklere dönüşerek muhteşem bir manzara ortaya çıktı.

Mersin'de Kayısı Bahçeleri Beyaza Büründü (2) Result

Mersin Sofralık Kayısı Üretiminde Öncü İllerden

Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir konuma sahip olan Mersin, 2 milyondan fazla kayısı ağacıyla zengin bir kaynak potansiyeline sahip. Kentte her yıl ortalama 170 bin ton kayısı üretiliyor. Bu üretimin büyük bir bölümü ise Mut ilçesinde gerçekleşiyor. Gülnar, Silifke ve Erdemli ilçeleri de önemli üretim merkezleri arasında yer alıyor.

Elazığ'da koruma altındaki dağ keçileri Yedigözü köyünde görüldü Elazığ'da koruma altındaki dağ keçileri Yedigözü köyünde görüldü

Mersin'de Kayısı Bahçeleri Beyaza Büründü (4) Result

Kayısı Bahçelerinin Beyaz Gelinliği

Baharın gelmesiyle birlikte Mersin'in kayısı bahçeleri, tomurcuklarını çiçeklere dönüştürerek göz kamaştıran bir manzara oluşturdu. Ağaçların çiçek açmasıyla bahçeler adeta beyaza bürünerek doğal bir güzellik sunuyor. Yeşil ve beyazın uyumuyla oluşan bu manzara, görenleri büyülüyor.

Çiftçilerin Beklentisi: Verimli Bir Hasat Dönemi

Erdemli ilçesine bağlı Tömük Mahallesi'nde kayısı yetiştiren çiftçiler, baharın güzelliğini ve bereketini yaşamaya başladı. Ali Değirmenci isimli çiftçi, baharın gelmesiyle birlikte kayısıların güzel bir görüntü sergilediğini ifade ederek, bu yıl verimli bir hasat beklediklerini dile getirdi. Değirmenci, bahar bakımlarını yaparken çiftçilerin aynı zamanda görsel şölen sunan bahçelerinde fotoğraf çektiklerini belirtti.

Mersin'de Kayısı Bahçeleri Beyaza Büründü (3) Result

Hasat Zamanı Yaklaşıyor

Çiçeklenme sürecinin ardından bir ay sonra kayısı çiçeklerinin meyveye dönüşeceğini belirten çiftçiler, haziran ayından itibaren ise hasat döneminin başlayacağını söylüyor.

Mersin sanal gerçeklikle yeniden keşfediliyor Mersin sanal gerçeklikle yeniden keşfediliyor

Kaynak: İHA