Akdeniz'de 15 Eylül'de başlayan serbest avlanma ile birlikte balık tezgahları dolarken, hamsi ve sardalya 60-70 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Balıkçılar Derneği Başkanı: "Balık Bolluğu Yaşanıyor"

Mersin Balıkçılar Derneği Başkanı Adnan Polat, sezonun hızlı ve hareketli geçtiğini belirterek, "Şu an hamsi ve sardalya bolluğu var. Her gün taze balığımız geliyor. Havaların güzel gitmesinden dolayı fiyatlar çok uygun. 60-70 lira arasında fiyatla sardalya ve hamsi veriyoruz. Her keseye, her bütçeye uygun balıklarımız var. Her gün balık bolluğu yaşanıyor" dedi.

Mersin'de Balık Bolluğu: Hamsi ve Sardalyaya Halkın Talebi Arttı

Çeşitlilik Bol Halkın Tercihi Hamsi ve Sardalya

Polat, hamsi ve sardalya dışında birçok balık türünün de denizlerden çıktığını vurgulayarak, "Akdeniz çeşitlilik yönünden çok zengin. Barbun, gümüş, karides, istavrit, mezgit, mercan, kalamar gibi birçok çeşit balık denizlerimizden çıkıyor. Halkımızın talebi genellikle hamsi ve sardalya üzerinde oluyor. Hem fiyat anlamında uygun hem de vitamin açısından çok iyi. Omega3'ün en fazla olduğu balık hamsi ve sardalya. Halkımızı bol bol balık yemeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Mersin'de Balık Bolluğu: Hamsi ve Sardalyaya Halkın Talebi Arttı

Fiyatlar Uygun Balık Verimliliği Güzel

Polat, diğer balık türlerinin fiyatlarının da uygun olduğunu belirterek, "Barbun 100-120, gümüş 80-100, istavrit 60-70, kefal 60-80 lira arasında gidiyor. Sezon güzel geçiyor. Şu ana kadar balık verimliliği güzel. Halkımız bu günleri iyi değerlendirsinler. Hem taze hem ucuz balığı yesinler" şeklinde konuştu.

Mersin'de Balık Bolluğu: Hamsi ve Sardalyaya Halkın Talebi Arttı

Kaynak: İHA