Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na ait ve Çukurova'nın en büyük doğa parkı olan Tarsus Doğa Parkı, 2023 yılında 400 bin ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarı elde etti. Berdan Barajı'nın saran doğal yaşam alanı içinde yer alan park, çeşitli illerden gelen ziyaretçileriyle hareketli bir yıl geçirdi.

Mersin Tarsus Doğa Parkı Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Adana'da sahte polis yakayı böyle ele verdi Adana'da sahte polis yakayı böyle ele verdi

Tarsus Doğa Parkı, çeşitli hayvanat bahçelerinden farklı türleri bünyesine katarak 2023 yılı içinde en çok doğumun toynaklı grupta gerçekleştiği bir yıl geçirdi. Yapılan transferler ve doğumlarla birlikte popülasyon sayısını 2 bin 700'e çıkaran doğa parkında, yaban hayatında yaralanan 273 hayvan da tedavi edildi.

Parkın Biyologu Yılmaz Ölmez, '2023 yılı bizim için hem ziyaretçi hem de hayvan sirkülasyonu bakımından çok hareketli geçti. Yaklaşık 400 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Bunların 23 binini ücretsiz ağırladığımız öğrenci arkadaşlarımız oluşturuyor. Mersin Büyükşehir Belediyesinin hazırlamış olduğu Minikbüs projesi bünyesinde de öğrenci arkadaşlarımızı ağırladık' dedi.

Mersin Tarsus Doğa Parkı Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Ölmez, doğa parkında gerçekleşen hayvan çeşitliliği artışını da vurgulayarak, 'Bünyemizde 69 farklı tür barındırıyoruz. Değişimlerle popülasyon sayısını 2 bin 700 bireye kadar çıkarmış olduk. Ayrıca, yıl boyunca yaban hayatında yaralanan 273 hayvanı tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinden geçirdik. İyileşenler doğaya salındı, iyileşmeyenler ise Tarsus Doğa Parkı'na yerleştirildi' şeklinde konuştu.

Doğa Parkı, özellikle çocuklar olmak üzere ziyaretçilerin doğayla iç içe bir ortamda vakit geçirebilmelerine olanak tanımasıyla biliniyor. Ölmez, 'Vatandaşlar, özellikle çocuklar, Tarsus Doğa Parkı'nı çok seviyorlar. Burası doğayla iç içe ve doğal ortam üzerine kurulu bir hayvanat bahçesi olduğu için hem piknik yapabiliyorlar hem de hayvanlarla zaman geçirebiliyorlar. Bu sebeplerle mutlu ve memnun bir şekilde ayrılıyorlar' dedi.

Mersin Tarsus Doğa Parkı Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Doğa Parkı'nı ziyaret eden öğrencilerden Sude Gençdal, 'Sincap, yılan, kuş, aslan, kaplan, flamingo bir de tavşan gördüm. Burayı çok beğendim' derken, Sıla Çelik ise 'Aslan ve flamingo gördüm. Güzel buldum. En ilgimi çeken aslandı. Burası ormanlık bir yer, bayağı güzel. Tekrar gelmek isterim' ifadelerini kullandı. Tarsus Doğa Parkı, doğa severleri ve hayvanseverleri ağırlamaya devam ediyor.

Antalya'da su havuzuna düşen dronu boz ayı kurtardı! Antalya'da su havuzuna düşen dronu boz ayı kurtardı!

Kaynak: İHA