Mersin'de Büyükşehir Belediyesi, Mut ilçesinin Kayaönü Mahallesi'nde tarımsal üretimi desteklemek amacıyla önemli bir adım attı. Kayaönü Mahallesi Sulama Kooperatifi'ne bin 200 metre çelik sulama borusu desteği sağlandı. Bu destek sayesinde Göksu Nehri'nden alınan su, motopomp yardımıyla daha yüksek noktalara taşınarak, yaşanan su sorununa çözüm getirildi.

A W231324 02 Result

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimi desteklemek için 2020 yılından bu yana büyük çapta sulama borusu desteği sağlıyor. 355 bin 500 metreye yakın sulama borusu desteği ile 19 bine yakın üretici su kaynaklarına kavuştu ve 105 bin dekar arazi verimli hale geldi. Kayaönü Mahallesi'ne ise 2022 yılında 900 metre HDPE-100 boru desteği sağlandı, toplamda 5 yılda mahalleye 2 bin 100 metre sulama borusu desteği sunuldu.

A W231324 03 Result

2019 Yılından Bu Yana 

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, yaptığı açıklamada, 2019 yılından bu yana Mersin genelinde 355 kilometre sulama borusu desteği sağladıklarını belirtti. Mut ilçesine sağlanan desteğin önemine vurgu yaparak, köylülerin tarımsal üretimde kullanacakları suyu sağladıklarını dile getirdi.

Kayaönü Mahallesi Muhtarı Tahsin Yüksel: Tarımsal Üretimde Tekrar Aktif Hale Geleceğiz

Mahalle Muhtarı Tahsin Yüksel, mahallenin su sıkıntısını ve Büyükşehir Belediyesi'nin sağladığı çözümü değerlendirdi. Göksu Nehri'ne yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olduklarını belirten Yüksel, sulama imkanı sağlanmasıyla köylerinin tarımsal üretimde tekrar aktif hale geleceğini ifade etti.

A W231324 01 Result

SPK gayrimenkul yatırım fonlarının uygulama esaslarında değişikliğe gitti SPK gayrimenkul yatırım fonlarının uygulama esaslarında değişikliğe gitti

Mahalle Sakinleri Memnun

Kayaönü Mahallesi sakinlerinden Mehmet Bayram ve Hamim Yasin de su sıkıntısının köydeki yaşamı olumsuz etkilediğini ve Büyükşehir Belediyesi'nin bu desteğiyle birlikte köylerine geri dönüşler olacağını belirtti. Sulama imkanının, gençlerin dışarıya göçünü durduracağını vurguladılar.

Mersin'in Tarsus Doğa Parkı Bayram Tatilinde 16 Bin Ziyaretçiyi Ağırladı Mersin'in Tarsus Doğa Parkı Bayram Tatilinde 16 Bin Ziyaretçiyi Ağırladı

Kaynak: İHA