Nisan ayında, Türkiye'de enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 arttı. Yıllık bazda ise enflasyon, son 17 ayın zirvesi olarak yüzde 69,80 seviyesine ulaştı. Enflasyon verilerinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayımladı.

Gıda Enflasyonunda Düşüş

Rapora göre, gıda enflasyonunda bir düşüş yaşanırken, diğer gruplarda artışlar kaydedildi. Hizmetler kategorisinde fiyatlar yüksek seyrini sürdürdü, özellikle ulaştırma hizmetlerinde Ramazan Bayramı'nın etkisi hissedildi. Temel mal grubunda aylık fiyat artışı yavaşladı, otomobil fiyatlarındaki ılımlı artış etkili oldu. Enerji kategorisinde ise fiyatlar, akaryakıttaki yükseliş ve doğal gazdaki düşüşle dengelendi. Üretici fiyatları güçlü seyrini korurken, ana sanayi gruplarına göre fiyat artışlarının genel bir şekilde yayıldığı görüldü.

E-Devlet üzerinden paranızı kontrol edin! Birikmiş paranız olabilir! E-Devlet üzerinden paranızı kontrol edin! Birikmiş paranız olabilir!

Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde Fiyat Artışı

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar artış gösterirken, işlenmemiş ve işlenmiş gıda alt gruplarında enflasyon farklı seyretti. Yurt içi üretici fiyatları da artış gösterdi ve enerji, dayanıksız tüketim ve dayanıklı tüketim kalemlerinde fiyat artışları sırasıyla en belirgin oldu.

Kaynak: Haber Merkezi