Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararları açıkladı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltme kararı aldı. Ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarını bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirleme kararı aldı.

Hatay Reyhanlı'da maydanoz hasadı başladı Hatay Reyhanlı'da maydanoz hasadı başladı

Enflasyon ve Ekonomik Görünüm Değerlendirmesi

Kurul, Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimindeki değişimi değerlendirdi. Hizmet enflasyonunun öngörülenden yüksek gerçekleştiğine dikkat çekildi. Tüketim malı ve altın ithalatındaki yavaşlama cari dengenin iyileşmesine katkı sağlarken, diğer göstergeler yurt içi talebin dirençli seyrini sürdürdüğünü gösterdi. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarındaki artışlar enflasyon baskılarını devam ettiriyor.

Politika Kararları ve Beklentiler

Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizini artırdı. Enflasyonun belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası uygulanacağı belirtildi. Ayrıca, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörüldüğünde para politikasının daha da sıkılaştırılacağı vurgulandı. Kararlı bir para politikası duruşunun, enflasyonun düşmesine ve 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun sağlanmasına yardımcı olması bekleniyor.

Makro İhtiyati Politikalar ve Finansal İstikrar

Kurul, makro ihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işleyişini korumak için uygulamaya devam edecek. Bu kapsamda, finansal koşulların sıkılaştırıldığı ve para politikası aktarımının desteklendiği belirtildi. Kredi büyümesi ve mevduat faizindeki gelişmeler yakından izlenecek ve parasal aktarım mekanizması gerektiğinde desteklenecektir. Likidite gelişmeleri de yakından takip edilerek gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılacağı vurgulandı.

Öngörüler ve Karar Süreci

Kurul, politika kararlarını alırken enflasyonun ana eğilimini ve ekonomik göstergeleri dikkate alacak. Veri odaklı, şeffaf ve öngörülebilir bir çerçevede kararlar alınacağı belirtildi. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti ise beş iş günü içinde yayımlanacak.

Kaynak: Haber Merkezi