Mehmet Şimşek Aslen Nerelidir? Mehmet Şimşek Nerelerde Çalıştı? Mehmet Şimşek Hangi Dönemlerde Milletvekilliği Yaptı? Mehmet Şimşek Evli mi?Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkındaki tüm soruların cevapları bu haberde... 

Bulgaristan'daki orman yangını Edirne sınırına dayandı Bulgaristan'daki orman yangını Edirne sınırına dayandı

Mehmet Şimşek Aslen Nerelidir?

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967'de Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde dünyaya geldi. Kürt bir ailenin en küçük çocuğu olarak doğan Şimşek'in ebeveynleri Türkçe bilmiyordu. Dört abisi ve dört ablası olan Şimşek, 5 yaşındayken annesini kaybetti. İlkokul eğitimini köyünde ve Batman'da tamamladı, ardından ortaokul ve lise eğitimini Gercüş'te sürdürdü.

Simsekjpg Tp Cic252L02 Wf D L Zu Qtb8W

Mehmet Şimşek Nerden Mezun Oldu?

Üniversite eğitimi için Ankara'ya giden Şimşek, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden ikinci olarak mezun oldu. Aynı fakültede bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Etibank bursuyla yüksek lisans için İngiltere'ye gitti ve Exeter Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı.

Mehmet Simsek Aa 2233646

Mehmet Şimşek Nerelerde Çalıştı?

Şimşek, Türkiye'ye döndüğünde Etibank'ta kısa bir süre çalıştıktan sonra ABD Büyükelçiliği'nde kıdemli ekonomist olarak göreve başladı. 1997'de ABD'de oturma izni aldı ve Union Bank of Switzerland'da çalışmaya başladı. Daha sonra Türkiye'ye döndü ve Deutsche Bank ile Merrill Lynch'te önemli pozisyonlarda bulundu.

667E5E1E823B9970

Mehmet Şimşek Hangi Dönemlerde Milletvekilliği Yaptı?

Mehmet Şimşek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili olarak 2007, 2011, Haziran 2015 ve Kasım 2015 seçimlerinde meclise girdi. Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım hükümetlerinde görev aldı. 60., 61., 62., 63., 64. ve 65. Türkiye Hükümetlerinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.

Mehmet Şimşek Hangi Ödülleri Aldı?

2013 yılında Emerging Markets dergisi tarafından Avrupa'nın yılın maliye bakanı seçilen Şimşek, aynı yıl Foreign Policy dergisi tarafından dünyanın en etkili 500 kişisi arasında gösterildi.

807792 Image1

Mehmet Şimşek Evli mi?

Mehmet Şimşek, 1999 yılında Amerikalı finansçı Annalise Granwald ile evlendi ancak 2009'da boşandı. 2010 yılından beri Gaziantepli peyzaj mimarı Esra Kara ile evlidir ve ikiz kızları ile bir oğlu vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Şimşek, aynı zamanda Birleşik Krallık ve ABD vatandaşlığına da sahiptir. İngilizceyi çok iyi derecede bilmektedir.

Günlük Yaşamı

Günümüzde Ankara'da yaşayan Şimşek, bir film koleksiyonuna sahiptir ve her sabah kahvaltısından sonra 2-3 saat boyunca tenis oynamaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi