Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), e-posta sistemlerinde tercih edilen özelliklerin tek bir platformda toplandığı, yerli ve millî imkanlarla geliştirilen yeni nesil e-posta sisteminin 5 Nisan'da hizmete sunulacağını duyurdu.

MEB tarafından yapılan açıklamada, TÜBİTAK iş birliğiyle yerli ve millî imkanlarla yeni nesil e-posta sisteminin geliştirildiği vurgulandı. Bu yeni sistemle, okulların ve Bakanlık kurumlarının ihtiyaçlarına cevap verilmesi ve mobil kullanım özellikleriyle iş hayatında avantajlar sunulması hedefleniyor.

Okullar ve Kurumlar İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor

Yapılan açıklamada, yeni e-posta sistemiyle diğer e-posta sistemlerinde tercih edilen özelliklerin tek bir platformda birleştirildiği belirtildi. Ayrıca, en az 100 bin okul ve eğitim kurumunun anlık olarak e-posta sistemini aktif bir şekilde kullanabilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

'23 Nisan'da çocuk işçiliğine son verilmeli!' '23 Nisan'da çocuk işçiliğine son verilmeli!'

Güvenli ve Esnek Kullanım İmkanı

Açıklamada, yeni e-posta sisteminin 5 Nisan 2024'te hizmete sunulacağı bilgisine yer verilirken, "Uluslararası standartlar tabanında geliştirilen sistem, kullanıcısına bağımsız olarak hizmet verebiliyor. İki faktörlü kimlik doğrulama ile güvenli erişimi mümkün kılan sistemin MEBBİS ile tam uyumu bulunuyor. Sisteme, kurumların isteklerine göre yeni yetenekler kazandırılabilirken takvim kayıtlarının yönetimi ve mail gruplarını kontrol etme desteği de sağlanabiliyor" denildi.

Entegrasyon ve Uyum

Yeni e-posta sisteminin ayrıca Millî İşletim Sistemi (PARDUS), Millî Akıllı Kart (AKİS), Millî Donanım Güvenlik Modülü (DİRAK), Millî Sertifika Makamı, Zaman Damgası (MA3 SM) ve Millî Bulut Depolama Servisi (SAFİR DEPO) gibi diğer TÜBİTAK ürünleriyle entegrasyonunun sağlanacağı belirtildi.

Kaynak: ANKA