Ticaret Bakanlığı, mayıs ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre, İstanbul 5 milyar 642 milyon dolarlık ihracatıyla bir kez daha listenin başında yer aldı. Kentin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1 artış gösterdi.

İzmir ve Kocaeli İhracatta Öne Çıktı

İstanbul'u takip eden iller arasında, 2 milyar 851 milyon dolarlık ihracatla Kocaeli ve 2 milyar 214 milyon dolarlık ihracatla İzmir dikkat çekti. Kocaeli'nin ihracatı yüzde 15,7 artarken, İzmir'de bu artış yüzde 15,5 olarak kaydedildi.

İhracatta Öne Çıkan Sektörler

İstanbul'un ihracatında kıymetli veya yarı kıymetli taşlar faslı öne çıktı. Bu kategorideki ihracat tutarı 1 milyar 45 milyon 848 bin doları buldu. İstanbul'un ihracatında kazanlar, makineler ve örme giyim eşyası gibi ürünler de önemli bir paya sahip.

Kocaeli'nin dış satımda öne çıkan sektörü ise motorlu kara taşıtları oldu. Bu alanda gerçekleştirilen ihracat tutarı 865 milyon 452 bin doları buldu. Mineral yakıtlar ve elektrikli makine ve cihazlar da Kocaeli'nin önemli ihracat kalemleri arasında yer aldı.

İzmir'de ise mineral yakıtlar ve mineral yağlar öne çıkan ihracat kalemleri arasında yer aldı. Bu kategorideki ihracat tutarı 624 milyon 281 bin doları buldu. İzmir'in dış satımında kazanlar, makineler ve motorlu kara taşıtları da dikkat çekti.

İlk 3 İlin En Fazla İhracat Yaptığı Ülkeler

İstanbul'un en fazla ihracat yaptığı ülke İngiltere oldu. İngiltere'ye yapılan ihracat tutarı 473 milyon 820 bin doları buldu. Bunun yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya da İstanbul'un önde gelen ticaret ortakları arasında yer aldı.

Kocaeli'de ise en fazla ihracatın yapıldığı ülke yine İngiltere oldu. İngiltere'ye gerçekleştirilen ihracat tutarı 220 milyon 769 bin doları buldu. Almanya ve İtalya da Kocaeli'nin dış ticaretinde önemli bir konuma sahip.

Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 353 bin 228 araç egzoz muayenesine girdi Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 353 bin 228 araç egzoz muayenesine girdi

İzmir'in en fazla ihracat yaptığı ülke ise Almanya oldu. Almanya'ya yapılan ihracat tutarı 211 milyon 892 bin doları buldu. Hollanda ve İspanya da İzmir'in önde gelen ticaret ortakları arasında yer aldı.

Kaynak: AA