Manisa, korona virüs salgını ve 6 Şubat depremleri gibi olağanüstü durumlar nedeniyle son dört yıldır gerçekleştirilemeyen 484. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'ne kavuştu. Festival, Nevruz Bayramı coşkusuyla birleşerek başladı. Nevruz Bayramı ve Mesir Macunu Karma Töreni, 28 Nisan'da düzenlenecek olan saçım töreniyle son bulacak. Renkli görüntülere sahne olan festivalde, vatandaşlar Manisa Mesir Macunu kazanından pay alabilmek için adeta bir yarışa girdi.

A W167376 11Etkinlikte Protokol Üyelerinden Renkli Görüntüler

Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen etkinlikte, Mesir Festivali Komitesi üyeleri protokol üyeleriyle bir araya geldi. Vali Enver Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve diğer yetkililer, Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak törene başladılar. Protokol üyeleri, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okudu ve etkinlik boyunca şiirler okundu, halk oyunları sergilendi. Renkli yumurtaları tokuşturan protokol üyeleri, Nevruz'un simgesi olan bu geleneksel ritüeli yerine getirdi.

Antalya TOBB Fen Lisesi’nden Renkli Resim Sergisi Antalya TOBB Fen Lisesi’nden Renkli Resim Sergisi

A W167376 10

Geleneksel Kortej Yürüyüşüyle Devam

Etkinlik, geleneksel kortej yürüyüşüyle devam etti. Hafsa Sultan ve Merkez Efendi'yi temsil eden tiyatrocular eşliğinde protokol üyeleri, Manisalıları selamladı ve Şifahane'nin önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Mesir ilahisinin okunmasının ardından konuşan Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Mesir Macunu'nun kültürel ve coğrafi önemine vurgu yaptı.

A W167376 09Protokol Üyeleri ve Manisalılar Arasındaki İletişim

Festivalde konuşan Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Atilla Efendioğlu, son dört yılda festivalin eksikliğini hissettiklerini dile getirdi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise festivalin Manisa'nın tanıtımına önemli katkı sağladığını belirtti. Vali Enver Ünlü ise, festivalin Nevruz Bayramı'na denk gelmesiyle Türk kültürüne dönüştüğünü ifade etti.

A W167376 07

Kaynak: İHA