4 Nisan 2024 Cumartesi günü Manavgat’ta yaşanan dolu yağışı ve fırtına, Saraçlı, Belenobası, Evrenseki, Kalemler, Çolaklı ve Gebece mahallelerindeki tarım ürünlerine büyük zarar verdi.

Basından tasarruf kararını gözden geçirin! 'Yerel basın demokrasinin kılcal damarıdır' Basından tasarruf kararını gözden geçirin! 'Yerel basın demokrasinin kılcal damarıdır'

Meteoroloji’nin Uyarısı ve Yağışın Etkileri

Meteoroloji’nin uyarısının ardından Manavgat’ta dün kuvvetli rüzgar ve dolu yağışı etkili oldu. Yağış sonrasında Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, belediye başkan yardımcıları, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri zarar gören mahallelerde inceleme başlattı.

İlk İncelemeler ve Zararın Boyutu

Bölgede yapılan ilk incelemelerde, dolu ve fırtınanın ekili arazilerde büyük oranda zarar verdiği tespit edildi. İncelemelerde, karpuzların saplarından koptuğu; buğday, arpa, zeytin ve narenciye ürünlerin tanelerinin döküldüğü; arı kovanlarının da yerle bir olduğu görüldü. Dolu ve fırtına nedeniyle bölgedeki tarım alanları beyaza büründü.

Başkan Kara’nın Açıklamaları

Afet bölgelerinde incelemelerde bulunan Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, “Dün akşam üzeri haberi aldık. Geçe geç saatlere kadar sahadan bilgi aldık. Kısa bir sürede yoğun ve büyük taneleri olan bir doluyla beraber bütün tarım alanlarının çok kötü olduğunu gördük. Sabah erkenden çalışmalara başladık. Saraçlı bölgesinden başladık Belenobası’ndayız. Burası daha öncede yangın afeti geçiren bir bölge. Bu kez de dolu ile bir savaş veriyoruz. Arılarımız perişan olmuş. Karpuzlarımız, sebzelerimizi yok olmuş durumda. Bölgede ciddi bir sorun var. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerimiz, Ziraat Odası Başkanımız Rasim Metin, belediye başkan yardımcılarımız burada. Sahayı görüyoruz. Hem İlçe Tarım Müdürlüğüne, hem Kaymakamımız hem de Sayın Valimize durum hakkından bilgi vereceğiz. Bu bölgenin tarım açısından sigortalanması da çok zor. Doğal afet kapsamına sokularak bu insanlara yardım etmek gerekiyor. Bu köylerimiz, ormana yakın, tarım ve hayvancılıkla geçinen yerler. Yangından dolayı da çok etkilenmiş bölgelerimiz. İnsanlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi