Putin Fidan ile Görüştü: Türkiye'nin BRICS'e İlgi Göstermesinden Memnunuz Putin Fidan ile Görüştü: Türkiye'nin BRICS'e İlgi Göstermesinden Memnunuz

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, dün kaybolan ve içinde Malavi Devlet Başkan Yardımcısı Saulos Chilima'nın bulunduğu uçağın enkazının ormanlık alanda bulunduğunu ve kimsenin kurtulamadığını duyurdu.

Askeri Uçak Kaybolmuştu

Dün yapılan açıklamalarda, Malavi Devlet Başkan Yardımcısı Saulos Chilima'yı taşıyan askeri uçağın kaybolduğu bildirilmişti. Bugün Malavi ordusu, uçağın yoğun sis nedeniyle ormanlık bir alana düştüğünü açıkladı. Kısa süre sonra Chakwera, enkazın bulunduğunu ve kurtulan olmadığını teyit etti.

Arama Kurtarma Çalışmaları

Chakwera, Malavi Savunma Kuvvetleri Komutanının kendisini bilgilendirerek arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını ve uçağın yoğun sis yüzünden düştüğünü belirtti. Chakwera, "Bu korkunç haberi Malavi halkına verdiğim için son derece üzgünüm," dedi. Arama kurtarma ekipleri, uçağın tamamen parçalanmış halde bulunduğunu belirtti.

Eski First Lady de Uçaktaydı

Kaza yapan uçakta eski First Lady Shanil Dzimbiri’nin de bulunduğu açıklandı. Uçakta 51 yaşındaki Chilima ile birlikte toplam 9 kişi vardı. Uçak, dün yerel saatle 09.17’de başkent Lilongwe'den havalanmıştı. Chakwera, uçağın 10.02’de Mzuzu Havalimanına inmesi planlanırken, düşük görüş mesafesi nedeniyle başkente geri dönmesi talimatı verildiğini belirtti.

Saulos Chilima, gelecek yıl yapılacak seçimlerde favori isim olarak görülüyordu. 2022 yılında bir işadamının dahil olduğu rüşvet skandalı nedeniyle tutuklanan ve yolsuzlukla suçlanan Chilima, mahkeme tarafından aklanmıştı.

Kaynak: İHA