SOL Parti, 30 Mart 1972'de Kızıldere'de yaşamını yitiren Mahir Çayan ve 9 yoldaşını anma töreninde bir araya geldi. Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki Çayan'ın kabri başında düzenlenen anma töreninde, karanfiller bırakıldı.

SOL Parti'nin Devrimci Önderleri Unutulmadı

Türkiye'nin 68 kuşağı devrimci liderlerinden Mahir Çayan ve arkadaşları, 52. ölüm yıldönümlerinde SOL Parti tarafından düzenlenen etkinlikle mezarları başında bir kez daha anıldı.

Mahir Çayan Ve Arkadaşları Anıldı Result

Bursa'da Seçilen Mahalle Muhtarı Mazbatasını Alacağı Gün Hayatını Kaybetti Bursa'da Seçilen Mahalle Muhtarı Mazbatasını Alacağı Gün Hayatını Kaybetti

Sloganlar Atıldı

SOL Parti üyeleri, Mahir Çayan'ın mezarı başında çeşitli sloganlar atarak onu ve yoldaşlarını bir kez daha anarken duygusal anlar yaşadılar.

30 Mart 1972

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) üyeleri, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını durdurmak için gerçekleştirdikleri eylemlerle bilinen Mahir Çayan ve beraberindeki 9 arkadaşı, 30 Mart 1972'de Türkiye'nin gündemine oturan bir olaya imza attılar.

Çayan ve diğer devrimciler, Ünye Radar Üssü'nde çalışan üç teknikeri kaçırarak Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) ve THKO üyeleri olarak bilinen grup tarafından Kızıldere köyüne götürüldüler. Ancak yerlerinin tespit edilmesi üzerine evleri askerler ve jandarmalar tarafından kuşatıldı. Çıkan çatışmada Çayan ve 9 yoldaşı hayatını kaybetti. Olayda, dönemin Devrimci Gençlik (DEV-GENÇ) Başkanı ve eski HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de sağ olarak ele geçirildi.

Kürkçü, ardından yargılanarak ölüm cezasına çarptırıldı ancak 1974'te çıkarılan genel af yasası ile cezası 30 yıla indirildi ve 14 yılını cezaevinde geçirdikten sonra 1986'da serbest bırakıldı.

Mahir Çayan ve Arkadaşlarının Anısına 

Mahir Çayan ve beraberindeki devrimci arkadaşları, Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran önemli figürlerden biridir. Onların anısı, devrimci mücadeleye ve adalet arayışına duyulan saygıyla her yıl anılmaya devam ediyor.

Yeşil Sol Parti’nin yeni ismi açıklandı Yeşil Sol Parti’nin yeni ismi açıklandı

Kaynak: ANKA