Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a suikast girişimine kınama Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a suikast girişimine kınama

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Gabriel Attal'dan seçim sonrası "istikrarı sağlamak" amacıyla görevde kalmasını istedi. Bu talep, Başbakan Attal'ın seçim sonuçlarının ardından istifa edeceğini duyurmasından sonra geldi.

Dün yapılan erken genel seçimlerin ikinci turunda solcu Yeni Halk Cephesi parlamentoda en yüksek sandalye sayısına ulaşırken, Macron'un partisi Ensemble ikinci sırada, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi ise üçüncü sırada yer aldı. Bu sonuçlar, Fransa'nın siyasi dengesini değiştirdi ve yeni hükümetin kurulma sürecini hızlandırdı.

Başbakan Attal'ın İstifa Kararı

Başbakan Gabriel Attal, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında istifa edeceğini açıklamıştı. "Cumhuriyetçi geleneğe sadık kalarak, yarın sabah Cumhurbaşkanı'na istifamı sunacağım" diyen Attal, Elysee Sarayı'na giderek Macron'a istifasını sundu. Ancak Macron, "ülkenin istikrarı" için Attal'dan görevine devam etmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın içinde bulunduğu siyasi belirsizlik döneminde istikrarın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR