Londra'nın merkezinde bulunan Iran International kanalında görevli olan gazeteci Pouria Zeraati, evinin önünde bir saldırıya maruz kaldı. Kanal yetkilileri, Zeraati'nin evinin önünde defalarca kez bıçaklandığını belirtti. Zeraati'nin hastaneye kaldırıldığı ve durumunun stabil olduğu açıklandı. 36 yaşındaki Zeraati, İran'da 2022'deki hükümet karşıtı gösterileri geniş bir şekilde eleştiren bir gazeteciydi ve Iran International kanalında çalışmaktaydı.

Soruşturma Terörle Mücadele Ekipleri Tarafından Yürütülüyor

Saldırıya ilişkin başlatılan soruşturmanın, terörle mücadele ekipleri tarafından yürütüldüğü bildirildi. Güvenlik güçleri, Zeraati'nin saldırıya uğramasının ardındaki nedenleri belirlemek için çalışmalarına devam ediyor.

Harçlığını Çıkarmak İsterken Canından Oluyordu: Lunaparkta Adrenalin Oyun Aracı Kafasına Çarptı! Harçlığını Çıkarmak İsterken Canından Oluyordu: Lunaparkta Adrenalin Oyun Aracı Kafasına Çarptı!

Güvenlik Önlemleri Artırıldı

Londra Metropolitan Polisi Terörle Mücadele Birimi Müdürü Dominic Murphy, saldırının farklı nedenlerden gerçekleştirilmiş olabileceğini belirterek, her ihtimalin değerlendirildiğini vurguladı. Murphy, bölgede görevli polis sayısının arttırıldığını kaydetti.

Kanal Daha Önce Tehdit Edilmişti

Iran International kanalında çalışan bazı gazeteciler daha önce de tehditlere maruz kalmıştı. 2022 yılının Kasım ayında, kanalda görev yapan iki gazeteci polis tarafından uyarılmıştı. İran İstihbarat Bakanı İsmail Khatip'in açıklamasına göre, İran, kanalı terör örgütü olarak kabul etmişti.

Kanalın Faaliyetleri Geçici Olarak Durdurulmuştu

Iran International kanalı, 2023 yılının Şubat ayında Londra'daki faaliyetlerini geçici olarak durdurmuş ve çalışmalarını Washington D.C.'den yürütmüştü. Ancak geçtiğimiz Eylül ayında tekrar Londra'da faaliyetlerine başlamıştı.

Kaynak: İHA