İzmir'deki lokanta, kafe ve pastane gibi işletmelerde uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarına yapılan artış, esnaf ve vatandaşlar arasında tepkilere neden oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ", Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğe göre, lokanta, kafe, pastane gibi işletmelerde imal edilen veya bu işletmelerin dışarıdan temin ettiği gıda maddelerinin satışında uygulanan KDV oranı yüzde 8'den yüzde 10'a çıkarıldı. Alkollü içecekler için ise bu oran yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi. Tebliğ, mayıs başından itibaren yürürlüğe girecek.

Lokanta ve kafe işletmecileri KDV artışına tepki gösterdi

Esnaf ve Vatandaşlar Tepkilerini Dile Getirdi: "Devletin Vergi Toplaması Gereken Yer En Üst Kademelerdir"

İzmir'de ANKA Haber Ajansı'na konuşan işletmeciler, KDV oranlarının artırılmasına tepki gösterdi. Bir işletmeci, "Bugün hükümetin yaptığı Türk esnafına yapılan bir darbedir. Gelirine karşı yapılmış yanlış bir düzenlemedir. Bugün devletin vergi toplaması gereken yer en üst kademelerdir. Bugün nasıl zenginleştiği belli olmayan zenginlerdir. Halkın eli değildir. Halktan uzak durulması gereklidir. Bu ekonomi politikaları yanlıştır" dedi.

İşletmecilerin Endişeleri Artıyor: "KDV Artışı İşletmeleri Zorluyor"

Döner işletmecisi Levent Şahin, KDV artışının işletmeleri olumsuz etkilediğini belirtti. Şahin, "KDV'ler yüzde 10'a çıkarılınca tabi bu bizim için eksi yönlü bir zarar oluyor. Çünkü bizim aldığımız çoğu ürünlerin hepsi yüzde 1. Biz onlarla çalışınca faturalar da geri iadesinde yüzde dokuzluk bir kayıp yaşıyoruz. Yüzde 10'luk KDV'yi ödeyebilmek için de daha fazla zam gerekiyor bu sonuçta biz kasap ya da tavukçularla çalıştığımız için onlar yüzde 1 işletiyor. Ama biz de onu kurtarabilmek için o farkı kapatabilmek için yani hatır sayılır bayağı bir zam geliyor. Bizim için kötü" dedi.

Lokanta ve kafe işletmecileri KDV artışına tepki gösterdi

Vatandaşlar da Endişeli: "Yüzde 1 KDV İle Aldığım Üründe Yüzde 10 KDV Uygulanması Adaletsizlik"

Bir diğer esnaf ise, "Şimdi vatandaş zaten maaşını alırken KDV'si kesilerek alıyor. Ama gidip ekmek aldığında yine kesiliyor. Çalışan da öyle. Gelelim esnafa yüzde 1 KDV ile meyve alıyorum. Yüzde 10'la çıkıyorum. Dünyanın başka bir yerinde böyle bir şey var mı? Yüzde 1 KDV ile aldığım üründe yüzde 10 KDV uygulanıyor. Yani yüzde 9'u zaten bana yüklemiş oluyorlar. Bu durum aslında yöneticilerimiz biliyor ne olduğunu. Yöneticilerimiz sağ olsun bizi çok güzel kullanıyorlar. Kaç sene oldu. Dünyada hiçbir ülkede bu eziyet yok" ifadelerini kullandı.

Vergi Yükünün Artması Endişeleri Büyütüyor

Fırıncı Muzaffer Özcan ise, "Bunlar hep düzenleme yapıyorlar zaten. Artış yapmadılar bugüne kadar. Her şeyi düzenlediler. Benzin fiyatlarını da düzenliyorlar. O yüzden biz alıştık düzenlenmeye. Gerçekten bu son 20 yıldır insanları alıştırdılar bu konuya. Yani yüzde 1, yüzde 2, yüzde 5, kimse hiçbir şey ses de çıkartmıyor. Kaç para diyor, sadece soruyor, ödüyor" diye konuştu.

IMF Başkanı Gizlice Türkiye'ye mi Geldi! CHP'li Adıgüzel'den Şok İddia IMF Başkanı Gizlice Türkiye'ye mi Geldi! CHP'li Adıgüzel'den Şok İddia

Vatandaşlar: "Tahsilat Vatandaştan Vergi Yolu İle Yapılıyor"

Bir vatandaş da, "Tahsilat vatandaştan vergi yolu ile yapılıyor. Buna da şaşırmadım çünkü cebinizdeki bütün parayı almak için her türlü çaba sarf ediliyor şu anda. Çünkü kasada para yok. Devlette para yok lüzumsuz harcamalardan dolayı. Gereksiz masraflardan dolayı para yok. Onun yerine bir şeyler koymak zorunda. İşte sonuç da bu oluyor" dedi.

Kaynak: ANKA