Piyanist ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, ünlü Türk sanatçımız Leyla Gencer'i, 16. ölüm yıldönümünde
andı. Onay, Gencer için, 'La Diva Turca Leyla Gencer’i, 16.ölüm yıldönümünde sevgi, hayranlık ve rahmetle anıyorum.' mesajını paylaştı.

Screenshot 2024 05 10 At 20 56 42 (11) X'te Gulsin Onay “La Diva Turca” Leyla Gencer’i 16.Ölüm Yıldönümünde Sevgi Hayranlık Ve Rahmetle Anıyorum.. Https T.co X8W0Mhk7Bf X

Ölümünün 16. yılında La Diva Turca lakaplı opera sanatçısı Leyla Gencer hakkındaki bilgileri haberimizde derledik.

Leyla Gencer Kimdir?

20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak kabul edilen Leyla Gencer, sahne kariyerine 1950'lerde Ankara Devlet Operası'nda başladı. Cavalleria rusticana operasındaki Santuazza rolüyle tanındı ve uluslararası arenada adını duyurdu. Devlet Opera'sının korist olarak başladığı kariyerinde, operaseverlere Lucia di Lammermoor, Madam Butterfly ve diğer birçok ünlü eseri seslendirdi.

Beklenen Sonunda Gerçekleşti Ziyaretçilerini Bekliyor! Galata Kulesi Ne Zaman Açılacak? Beklenen Sonunda Gerçekleşti Ziyaretçilerini Bekliyor! Galata Kulesi Ne Zaman Açılacak?

La Diva Turca Leyla Gencer Kimdir 2

Gencer'in Uluslararası Başarıları Nelerdir?

1953 yılında Türkiye ile İtalya arasında imzalanan Kültür Anlaşması çerçevesinde Roma'da gerçekleştirilen bir resital, Gencer'in uluslararası arenadaki başlangıcını işaret etti. Napoli Yaz Festivali'nde sahnelenen Cavalleria rusticana operasında başrol oynama fırsatını yakaladı ve ardından Madam Butterfly'da gösterdiği performansla Napolililerin sevgisini kazandı. Leyla Gencer, La Traviata ve diğer birçok ünlü eserde başarıyla sahne aldı ve dünya çapında tanındı.

La Diva Turca Leyla Gencer Kimdir 5

La Scala'daki Yükselişi

1957'de Milano'nun ünlü La Scala Tiyatrosu'nda sahneye çıkan Gencer, kısa sürede büyük bir başarı elde etti. Verdi'nin Requiem'ini başarıyla seslendirdiği Duomo di Milano Katedrali'ndeki görkemli cenaze töreni, sanatçının uluslararası alandaki ününü pekiştirdi. La Scala Operası'nın Köln Operası'nın açılışı nedeniyle düzenlediği turnede, başrolde yer aldı ve Kaderin gücü adlı eserde unutulmaz performans sergiledi.

La Diva Turca Leyla Gencer Kimdir 3

Gencer'in Son Yılları ve Mirası

Leyla Gencer, 1985 yılında sahneye veda etti ancak opera dünyasında etkisi uzun süre devam etti. 1988'de 'Devlet Sanatçısı' unvanıyla onurlandırıldı ve mirası günümüzde hala yaşatılmaktadır. 2004 yılında ölümünden sonra bile, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından adına özel bir gümüş hatıra para basıldı.

Gülsin Onay Alanya Halkını Büyüledi Gülsin Onay Alanya Halkını Büyüledi

La Diva Turca Leyla Gencer Kimdir 4

Kaynak: Haber Merkezi