Kuzey Kore Savunma Bakanlığı, ABD, Güney Kore ve Japonya'nın Kore Yarımadası yakınlarında gerçekleştirdiği ortak deniz tatbikatına yanıt olarak sualtı nükleer silah sistemi "Haeil-5-23"ün Japon Denizi'nde test edildiğini açıkladı. Kuzey Kore'nin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tatbikata tepki olarak gerçekleştirilen bu testin, ABD ve müttefiklerine karşı Kuzey Kore'nin güvenliğini koruma amacını taşıdığı vurgulandı. Açıklamada, Kuzey Kore ordusunun düşmanca askeri manevraları caydırmak için çaba sarf edeceği ve ABD ile müttefiklerinin bölgedeki eylemlerine sert bir şekilde tepki göstereceği belirtildi.

Aynı zamanda, Kuzey Kore'nin sualtı nükleer saldırı aracı olan "Haeil-5-23"ün ilk testini 2023 yılında gerçekleştirdiği hatırlatıldı. Bu sualtı aracının görevinin büyük ölçekli bir tsunamiyi patlatmak olduğu belirtilmişti.

Fransız çiftçilerden Macron'un katıldığı fuara baskın Fransız çiftçilerden Macron'un katıldığı fuara baskın

ABD, Güney Kore ve Japonya ise geçtiğimiz günlerde Kore Yarımadası'nın güneyinde ortak bir deniz tatbikatı gerçekleştirmişlerdi. Tatbikatta, ABD'nin nükleer uçak gemisi USS Carl Vinson dahil 3 ülkeden 9 savaş gemisi yer almıştı. Tatbikatın, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve füze tehdidine karşı ortak caydırıcılık ve müdahale kabiliyetlerini güçlendirmeyi amaçladığı ifade edilmişti.

Kaynak: İHA