Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin doğusundaki bir askeri limandan birden fazla seyir füzesi fırlattığı bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, yerel saatle pazar sabahı 8.00 sularında fırlatılan füzenin Güney Koreli ve ABD'li istihbarat yetkilileri tarafından incelendiğini belirtti. Füzenin sayısı açıklanmazken, "füzeler" ifadesinin kullanıldığı vurgulandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne Yönelik Saldırılar: Ölü Sayısı 29 Bin 410'a Ulaştı İsrail'in Gazze Şeridi'ne Yönelik Saldırılar: Ölü Sayısı 29 Bin 410'a Ulaştı

Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, "Gözlem kapasitemizi güçlendirirken, ordumuz ABD ile yakın işbirliği içinde ve Kuzey Kore'deki faaliyetleri yakından izlemektedir" şeklinde konuştu.

Bu olay, Pyongyang ile ABD arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti. Kuzey Kore'nin bu, son zamanlarda gerçekleştirdiği üçüncü füze fırlatma denemesi oldu. Ülke, 24 Ocak'ta da seyir füzesi test etmiş ve ilk kez katı yakıtlı uzun menzilli bir balistik füze denemesi yapmıştı.

Washington ve Seul'deki yetkililer, Pyongyang'ın askeri bir hamle hazırlığında olduğuna dair herhangi bir sinyal almadıklarını belirtti.

Kuzey Kore, olası nükleer saldırı kapasitesine sahip ilk seyir füzesi testini Eylül 2021'de gerçekleştirmişti.

Kaynak: Haber Merkezi