Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından Kurban Bayramı tatilinin 15-23 Haziran tarihleri arasını kapsayacağını duyurması, yerli turistlerin tatil planlarını hızlandırdı. Bu karar, Kapadokya'daki turizmcileri de harekete geçirdi.

Kapadokya'da Tatilcilere 673 Konaklama Tesisi Hizmet Verecek

Bölgeyi tercih edecek yerli konuklar için Nevşehir kent merkezi ile ilçe, belde ve köylerde faaliyet sürdüren 673 konaklama tesisi hazır. Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Tevfik Ölmez, bölgenin turizm potansiyeline vurgu yaparak, Kapadokya'nın yılın her döneminde tatilcileri ağırlama kapasitesine ve zenginliğine sahip olduğunu belirtti.

Kurban Bayramı tatili Kapadokya'da turizm beklentilerini artırdı

Tatilcilerin İlgisi Artıyor

KAPTİD Başkanı Ölmez, Kapadokya'da Haziran ayındaki doluluğun %60 civarında olduğunu ve Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasının bölge turizmini olumlu yönde etkileyeceğine inandığını belirtti. Özellikle Türk misafirlerin tesislere olan ilgisinin arttığını vurgulayan Ölmez, "Kapadokya'ya gelmeyi planlayan Türk misafirler ellerini çabuk tutsun çünkü tesisler dolmaya başladı." dedi.

'Her Zevke ve Bütçeye Uygun Konaklama İmkânı'

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, bölgede yıldızlı ve butik otellerin yanı sıra pansiyon işletmelerinin de bulunduğunu ve her türlü bütçeye hitap ettiklerini vurguladı. Tatilin 9 gün olmasının bölge için sevindirici olduğunu ifade eden Durmaz, "Tesisler dolmadan rezervasyon yaptırılmalı." dedi.

Bakan Şimşek: Enflasyon beklentilerindeki iyileşme sürüyor Bakan Şimşek: Enflasyon beklentilerindeki iyileşme sürüyor

Yoğunluk Artıyor: Rezervasyon Taleplerinde Artış Gözlemleniyor

Bayram tatili dolayısıyla rezervasyon talebinde artış yaşandığını belirten bölgedeki bir konaklama tesisinin yöneticisi Hatice Atak, taleplerde ekstra bir artış olduğunu dile getirdi. Atak, geçen ayın %95 dolulukla kapatıldığını ve bayram öncesinde de yoğunluk yaşandığını ifade etti.

Kaynak: AA