Kırıkkale'den geçen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta kuraklık tehlikesi alarm veriyor. Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte, Kapulukaya Barajı'nda su seviyelerinin düşmesi çiftçileri endişelendiriyor. Karaahmetli köyünde yaşayan Türkyılmaz ailesi, su seviyesinin azalmasıyla birlikte baraj yatağında hayvanlarını otlatıyor. Karsız ve yağmursuz bir kış mevsimi geçiren Kırıkkale'de, kuraklık tehlikesi artıyor.

A W169540 07

Kızılırmak'ta Su Seviyesi Düşüyor: Çiftçiler Endişeli

Kızılırmak, Sivas ilindeki Kızıldağ'ın yamacından doğup Karadeniz'e dökülüyor. Ancak son dönemde yaşanan kuraklık, su seviyesinin düşmesine neden oluyor. Bin 355 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye'nin en önemli nehirlerinden biri olan Kızılırmak, baraj sularının çekilmesiyle adacıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Besicilik yapan Ali Türkyılmaz, baraj suyunun yaklaşık 50 metre kadar çekildiğini belirterek, kuraklığın çiftçileri nasıl etkileyeceğini endişeyle izlediklerini ifade ediyor.

A W169540 02

Antalya Valiliği’nden Teleferik Kazası Sahasında Yasak Antalya Valiliği’nden Teleferik Kazası Sahasında Yasak

"Çiftçilerin Durumu Endişe Verici"

Kuraklığın çiftçileri nasıl etkileyeceği konusunda endişelerini dile getiren Türkyılmaz, "Daha önce baraj seviyesi çok yüksekti, şimdi çok azaldı. Kar, yağmur yağmadı. Baraj suyu 50 metre çekildi. Bu işin sonu ne olacak bilmiyorum. Daha önce baraj suyu yola kadar çıkıyordu, şu an çok düştü. Bir taraftan da ekim yapılıyor, nohut ekiyorlar. Bu tarafa da pancar ekecekler. Nasıl sulama yapılacak, bilmiyorum" şeklinde konuştu.

A W169540 11

"Hayvanlarımızı Otlattığımız Yerlerde Su Seviyesi Düşük"

Baraj suyunun çekildiği alanlarda hayvanların otlatıldığını belirten Çağrı Türkyılmaz ise, "Geçen sene değil, ondan önceki sene baraj suyu daha ilerlerdeydi. Kar ve yağmur olmadığı için şu an çekilme var. Hayvanlarımızı otlattığımız yerlerde su seviyesi düşük. Buraya kar bir defa yağdı, o da etkili olmadı, ertesi gün eridi. Tarım arazisi çok burada, bu şekilde devam ederse çiftçiler de etkilenir. Büyük ihtimalle sulama yapamayacaklar, sulama yapılmazsa mahsul de olmaz. Bu durum çiftçi için çok kötü. Maliyetini bile kurtaramayabilir. Allah hepsine yardım etsin" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA