Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ilk kez milletvekillerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda, Merkez Bankası'nın politikaları ve faaliyetlerine dair detaylı bilgilendirmede bulundu.

Karahan-Muş Arasında 'Tasarruf' Diyaloğu

Karahan, milletvekillerine Merkez Bankası'na davet ederek, "Çayımız, kahvemiz var. Yemek ikram edemiyoruz, tasarruf tedbirleri var" dedi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş ise "Biz yemeğimizi alır geliriz" diye yanıt verdi.

"Enflasyonla Mücadelemiz Carry Trade Üzerinden Değil"

Karahan, milletvekillerinin carry trade ile ilgili sorularına, "Enflasyonla mücadelemiz carry trade, sıcak para üzerinden değil. Talep kontrolü ile enflasyonu düşürmeyi amaçlıyoruz" dedi. Karahan, geçen yıl 60 milyar dolar olan cari açığın bu yıl 30 milyar dolara düştüğünü belirterek, bunun daha makul seviyelere çekileceğini ifade etti.

"KKM Kaynaklı Toplam Zarar 833 Milyar TL"

Karahan, kur korumalı mevduat (KKM) kaynaklı toplam zararın 833 milyar TL olduğunu açıkladı. Bu zararın büyük kısmının kur farklarından kaynaklandığını ve yaz aylarında yaşanan kur atağının bu duruma yol açtığını belirtti.

Asgari ücrete enflasyon farkı zammı geliyor! SGK Uzmanından yeni maaş açıklaması Asgari ücrete enflasyon farkı zammı geliyor! SGK Uzmanından yeni maaş açıklaması

"MB Çalışanlarına 1-2 Maaş Arasında Tazminat Ödemesi Yapıldı"

Merkez Bankası çalışanlarına verilen performans ödemeleri hakkında da bilgi veren Karahan, "Performans ödemesi çalışanların bireysel performansını teşvik etmek amacıyla kullanılan bir sistem. Her çalışanımıza vermedik. Performansa göre ödemeler yapıldı. 1-2 maaş arasında tazminat ödemesi yapıldı" dedi.

"AYM'nin Kararına Yorum Yapmam Doğru Olmaz"

Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanını görevden alma yetkisini iptal etmesine ilişkin sorulara Karahan, "Bu karar oldukça kapsamlı. Benim yorum yapmam doğru olmayacak" diye yanıt verdi.

"Asgari Ücret İfadelerimiz Tavsiye Niteliğinde Değil"

Asgari ücret konusunda da açıklamalarda bulunan Karahan, "Asgari ücret, bir numaralı risk değil. Asgari ücret konusunda karar verici değiliz. Enflasyon hedefleri belirlenirken birtakım varsayımlar yapmak zorundayız. İfadelerimiz, tavsiye niteliğinde değil" dedi.

"KKM'de Kademeli Bir Azalma Öngörüyoruz"

Son olarak KKM'deki yük ve zararlara ilişkin soruları yanıtlayan Karahan, "Son bir yıldır uygulamakta olduğumuz politikalar neticesinde KKM’ye olan talep azaldı. TL’nin cazibesi artınca KKM’ye olan talep azaldı. 70 milyar doların altına geldik. Kademeli bir azalma öngörüyoruz" dedi.

Kaynak: ANKA