AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'in liderliğinde yürütülen çalışma sonucunda, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi için hazırlıklar tamamlandı. Bu teklifin TBMM Başkanlığı'na hafta içinde sunulması planlanıyor.

Kripto para düzenlemesi Meclis'e sunulacak

Kripto Varlıklara Yönelik Düzenlemeler

AK Parti'nin hazırladığı teklifle, Türkiye'de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılması hedefleniyor. Uluslararası uygulamalara benzer şekilde düzenlemeler yapılması öngörülüyor.

SPK Lisanslama ve Düzenleme Kapsamında

Teklifle birlikte kripto varlıkların alım satımını gerçekleştiren platformların SPK tarafından lisanslanması ve denetim altına alınması amaçlanıyor. Ayrıca, platformlarda müşteriler adına saklanan nakit ve kripto varlıkların güvenliği, platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkiler ve uygulanacak yaptırımlar konusunda düzenlemeler yer alacak.

Güncel Halka Arzlar! SPK Onayıyla 3 Şirket Daha Halka Arz Olacak! Hangi Şirketler Halka Arz Olacak? Güncel Halka Arzlar! SPK Onayıyla 3 Şirket Daha Halka Arz Olacak! Hangi Şirketler Halka Arz Olacak?

Kripto para düzenlemesi Meclis'e sunulacak

Teknoloji ve Yazılım Geliştiricilerine Yetki Verilmesi

Kanun teklifinde blok-zinciri ve benzeri teknolojileri geliştiren kişilere, kripto varlıkların satışı veya dağıtımı konusunda SPK'ye yetki verilmesi öngörülüyor. Ayrıca, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) bu süreçte rol alması teşvik ediliyor.

FATF Standardına Uyum

Kripto varlıklarla ilgili düzenlemelerin yasalaşması ve lisanslama sürecinin başlamasıyla birlikte, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) teknik standartlarına uyum sağlanması ve Türkiye'nin "kısmi uyumlu" kategorisinden çıkması hedefleniyor.

Kaynak: AA