Buckingham Sarayı, Kral Charles'ın kanser tedavisinin ardından önümüzdeki hafta kamu görevlerine geri döneceğini açıkladı.

Saray Sözcüsü, tedavi sürecinde önemli bir ilerleme kaydedildiğini ve doktorların şu ana kadar kaydedilen ilerlemeden memnun olduklarını belirtti. Sözcü, "Kral'ın iyileşme süreciyle ilgili olumlu düşünüyoruz" dedi.

Şubat Ayında Kanser Teşhisi Konuldu

Şubat ayında Buckingham Sarayı, 75 yaşındaki Kral Charles'a prostat büyümesi için yapılan bir operasyon sonrası belirsiz bir kanser türü teşhisi konulduğunu açıklamıştı. Teşhis, Kral'ın tedaviye başlamak ve dinlenmek için kamu görevlerini ertelemesine neden olmuştu.

New York Times: İsrail'in Refah'ta kullandığı bombalar ABD yapımı New York Times: İsrail'in Refah'ta kullandığı bombalar ABD yapımı

Kral Charles, Kamu Önünde Görünmeye Başladı

Kral Charles, teşhis sonrası kamu önüne çıkışı ilk kez geçen ay gerçekleştirmişti. Windsor'daki Paskalya kilise ayininin ardından doğaçlama bir yürüyüş yaparak halka selam vermiş ve sağlığının iyiye gittiğine dair umutları artırmıştı. Başbakan Rishi Sunak da bu haberi X üzerinden "Haftayı bitirmek için harika bir haber!" mesajıyla kutladı.

Japonya İmparatoru İle Görüşecek

Kral Charles ve eşi Kraliçe Camilla, Londra'nın merkezindeki bir kanser tedavi merkezini ziyaret ederek dönüşünü kutlayacak. Ayrıca, Japonya İmparatoru Naruhito ve eşi Masako'nun haziran sonunda Britanya'ya resmî bir ziyaret gerçekleştireceği açıklandı. Ancak Saray, Kral'ın her zamanki yaz programını uygulamayacağını ve planların, iyileşme sürecini desteklemek için sağlık ekibiyle birlikte hazırlandığını belirtti.

Kaynak: İHA