TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar Gürcistan İçişleri Bakanı ile Buluştu TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar Gürcistan İçişleri Bakanı ile Buluştu

Kosova'nın kuzeyinde bulunan ve çoğunluğu Sırp topluluğunun oluşturduğu Kuzey Mitroviça belediyesinde, Türkçe resmi diller arasına alındı. Kuzey Mitroviça Belediye Meclisi'nde bugün yapılan oturumda, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Enis Kervan'ın Türkçe'nin resmi dil olarak kabul edilmesi talebi, meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan milletvekili Kervan, bu kararın Kosova Türkleri için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "Bugün bizim için bayram. Kosova, Türkçe'ye evet dedi" dedi.

Kosova'da Türkçe'nin Önemi

Kervan, Türk dili olarak kabul edilmesinin önemine vurgu yaparak, "Kuzey Mitroviça'da Türkçe'nin resmi dil olarak kabul edilmesi büyük bir adım. Bu girişimde bulunmaktan dolayı şahsen ve parti adına çok mutluyum. Kosova'nın her köşesinde yaşayan Türkler, KDTP'nin himayesi altında olacak. Varlığımızı her zaman hissettireceğiz. Bu gelişmeyle çok mutluyuz. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı öncesinde bu hediye toplumumuz için çok önemli" şeklinde konuştu.

Ne mutlu ki Türküz

Kervan, aldıkları karar için Kuzey Mitroviça yönetimine teşekkür ederken, "Ne mutlu ki Türküz. Kosova'nın her köşesinde Türkçeyi yaşatmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. KDTP Mitroviça Şubesi Başkanı Ergin Kani de karara ilişkin mutluluklarını dile getirerek, "Uzun zamandır yapmak istediğimiz bir şeydi. Kuzey Mitroviça Belediye Başkanı, Meclis Başkanı hepsi bizi destekledi. Allah razı olsun" dedi.

Kaynak: İHA